HISTORY   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007

21. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2014

5.4. – 23.4.2014 ... 11 propagačních akcí v městech Moravskoslezského kraje
26.4. – 4.5.2014 ... 6 turnajů v Domu kultury města Ostravy, včetně MČR

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje a má renomé jednoho z nejsilnějších českých turnajů. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Významný šachový festival je vynikající příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu, turné vyvrcholilo tradiční simultánkou na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Mimořádným zážitkem pro řadu šachistů i fanoušků z řad veřejnosti se rovněž stala návštěva československé šachové legendy, velmistra Lubomíra Kaválka.
Největší šachovou lahůdkou letošního festivalu bylo otevřené mistrovství České republiky mužů a žen za účasti téměř kompletní české šachové špičky. V dalších hlavních turnajích se pak představily více než dvě stovky šachových amatérů a veteránů.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou pak turnaje v holandských šachách, v bleskovém šachu i turnaj v rapid šachu pro děti.
Festivalových akcí se aktivně zúčastnilo 595 šachistů.

145½:26½

Simultánní turné je unikátní propagační akce pořádaná již počtvrté těsně před zahájením ostravského šachového festivalu. Ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma sehrál během čtyř dubnových týdnů na 11 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti.
Celkem se utkal se 172 soupeři s výsledným skóre 145½:26½ při 7 prohrách a 39 remízách. Úspěšnými soupeři byli:
Cyroň, Kozelský, O.Šrámek (Bohumín), Šnyta (Hrabyně), Radecki (Karviná), Stonavský, Ramian (Mariánské Hory).

Simultánní turné se setkalo u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky byla i možnost získat významné slevy do hlavních turnajů festivalu (zdarma startovné v B turnaji, resp. 50% sleva do A turnaje). O exhibicích denně referoval nejčtenější šachový server nss.cz, zpráva a fotografie z akce na Masarykově náměstí se tradičně objevila na první straně Moravskoslezského Deníku.

Přednáška legendárního československého velmistra Lubomíra Kaválka byla mimořádným zážitkem pro řadu ostravských šachových fanoušků. Velmistr Kaválek je nejen vynikajícím šachistou, několikanásobným mistrem Československa a po své emigraci i mistrem USA, ale i oblíbeným šachovým žurnalistou, trenérem (byl např. sekundantem proslulého Bobbyho Fischera) a organizátorem mimořádných šachových událostí, např. zápasu o titul mistra světa mezi Fischerem a Spasskim. Jeho příznivci zcela zaplnili přísálí ostravského domu kultury a dychtivě poslouchali téměř tříhodinovou přednášku, ve které velmistr zavzpomínal na šampionáty, kterých se sám účastnil i na slavné šachové osobnosti, se kterými se během své kariéry setkal. V následujících dnech pak pan Kaválek ještě s Lukášem Klímou spolukomentoval partie účastníků letošního MČR.

Hlavní festivalové turnaje jsou již tradičně rozděleny dle výkonnosti i věku startujících. Turnaje trvaly celkem 9 dnů, od soboty 26. dubna do neděle 4. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich 292 šachistů.

tabulka

Otevřeného mistrovství České republiky mužů a žen se mohli zúčastnit pouze šachisté registrovaní pod hlavičkou české šachové federace s výkonností minimálně 2100 FIDE ELO.
Turnaje se zúčastnilo 87 šachistů, mezi nimi 16 velmistrů, 13 mezinárodních mistrů, 2 velmistryně a 3 mezinárodní mistryně. Z první desítky nejlepších současných českých šachistů chyběl pouze druhý Láznička.
Velmistr David Navara, který je aktuálně 39. na světovém šachovém žebříčku, opět nenechal nikoho na pochybách, kdo je dlouhodobě nejlepším českým šachistou, a získal již svůj šestý titul mistra České republiky. V závěrečném zúčtování získal o celý bod a půl více než další medailisté, stříbrný Biolek a bronzový Petr. V témže turnaji si titul mistryně ČR vybojovala třinecká Olga Sikorová před K.Olšarovou z Orlové a Kulovanou z Prahy.
Rekordních 43 partií každého kola otevřeného Mistrovství České republiky bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentováno ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházeli poslechnout šachoví fanoušci.

V silně obsazeném turnaji je vždy velká šance na získání norem pro mezinárodní tituly. V letošním turnaji se to podařilo celé šestici hráčů. Velmistrovskou normu získal stříbrný medailista Richard Biolek jr. z Grygova, normu mezinárodního mistra si z Ostravy odvezli Jindřich Kuba, Jiří Kočiščák, Tadeáš Kriebel, Tomáš Kraus a Jiří Adámek.

tabulka

FIDE Open B je určený pro amatérské šachisty a umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 159 účastníky zvítězil brněnský junior Oskar Hájek před Dvořákem z Prostějova a Řezníčkem z Havířova.

tabulka

FIDE Open C je určen pro veterány nad 60 let, kteří v rámci festivalu již počtvrté hráli samostatný turnaj. Zúčastnilo se 46 hráčů, zvítězil Emil Macura z Napajedel, před Krouželem z Prahy a Břízou z Kopřivnice.

Doplňkové festivalové turnaje jsou určeny jak pro účastníky hlavních festivalových turnajů, tak také pro návštěvníky festivalu, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit náročného devítidenního programu.

Turnaj v holanďanech
1. Krása + Jezbera
2. Adámek + L.Veselý
3. Žilka + Krejčí
28 účastníků
tabulka

Večerní turnaj v holandských šachách se konal ve středu 30. dubna. Jedná se o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají 2 dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeřovi na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. Při účasti 14 dvojic v turnaji se hrálo švýcarským systémem na 7 kol a následovalo play-off. V turnaji opětovně zvítězili mistři republiky v této kategorii - Jezbera a Krása z Hradce Králové.

Bleskový turnaj
1. GM Michalík
2. IM Zwardoň
3. IM Plát9
78 účastníků
tabulka

Tradiční noční bleskový turnaj proběhl v pátek 2. května od 21:30 do 1:30. Jedenáctikolového turnaje se zúčastnilo 78 hráčů, mezi nimi 4 velmistři a 4 mezinárodní mistři. Pro trofej si přijel slovenský velmistr Peter Michalík, který zvítězil před mladými českými mezinárodními mistry Zwardoněm z Karviné a Plátem z Prostějova.

Dětský turnaj v rapidu
1. Nehyba
2. Kuchař
3. Chwistek
25 účastníků
tabulka

V sobotu 3. května dopoledne přišli do ostravského domu kultury změřit své síly i ti nejmladší šachisté z ostravského regionu. Mezi 25 účastníky dětského turnaje v rapid šachu zvítězil dvanáctiletý Martin Nehyba ze Skaličky před Kuchařem z Frýdku-Místku a Chwistkem z Opavy.

Doprovodná výstava v prostorách Domu kultury města Ostravy byla věnována historii novodobých českých šachových šampionátů a dotvářela tak slavnostní atmosféru aktuálního mistrovství.