TOURNAMENTS
2019
TIME
SCHEDULE
ENTRY FEES
PRIZE MONEY
ACCOMMODATION
BOARDING
RAPID TOUR
2019
OSTRAVA!!!



REGISTRATION PARTICIPANTS
(68+66+112+82)
FESTIVAL
HISTORY
PARTNERS SIMULTANEOUS
TOUR
CONTACTS

Starting rank list

 CZECH CHAMPIONSHIPFIDE
1GM Navara, DavidCZE2733 1. Novoborsky SK
2GM Krejci, JanCZE2588 1. Novoborsky SK
3GM Hracek, ZbynekCZE2585 2222 SK Polabiny
4GM Michalik, PeterCZE2577 Unichess
5GM Stocek, JiriCZE2563 2222 SK Polabiny
6GM Babula, VlastimilCZE2549 1. Novoborsky SK
7GM Nguyen, Thai Dai VanCZE2547 1. Novoborsky SK
8GM Plat, VojtechCZE2535 SK JOLY Lysa nad Labem
9IM Kriebel, TadeasCZE2514 1. Novoborsky SK
10FM Kociscak, JiriCZE2496 Sachovy klub HM Ostrava
11GM Simacek, PavelCZE2471 SK ZIKUDA Turnov
12IM Zwardon, VojtechCZE2458 Beskydska sachova skola
13IM Kraus, TomasCZE2456 SK ZIKUDA Turnov
14IM Biolek, RichardCZE2442 Sachovy klub HM Ostrava
15IM Cernousek, LukasCZE2438 Unichess
16GM Kislinsky, AlexeyCZE2429 SK JOLY Lysa nad Labem
17IM Pulpan, JakubCZE2418 2222 SK Polabiny
18 Roubalik, JakubCZE2417 SK Duras BVK
19FM Miesbauer, JanCZE2402 QCC Ceske Budejovice
20 Mikes, JanCZE2394 SK Podluzan Prusanky
21FM Mrazek, LumirCZE2364 TJ Slavoj Cesky Tesin
22IM Hausner, IvanCZE2349 SACHklub Pisek
23IM Jasny, StanislavCZE2347 Beskydska sachova skola
24FM Rubes, JanCZE2345 SK Teplice
25GM Vokac, MarekCZE2343 QCC Ceske Budejovice
26IM Vesselovsky, SergueiCZE2335 Beskydska sachova skola
27GM Blatny, PavelCZE2326 Moravska Slavia Brno
28IM Kulhanek, TomasCZE2316 SK Dopravni podnik Praha
29FM Svanda, OndrejCZE2309 TJ Stefanydes Policka
30FM Serrano Salvador, EduardoCZE2305 SK Sokol Vysehrad
31 Sramek, VojtechCZE2304 SK Slavia Orlova
32WGM Worek, JoannaCZE2299 2222 SK Polabiny
33 Riha, VojtechCZE2288 2222 SK Polabiny
34IM Michenka, JozefCZE2287 Sachovy klub HM Ostrava
35FM Malik, JanCZE2286 TJ Ostrava
36FM Obsivac, JosefCZE2285 Moravska Slavia Brno
37 Vybiral, ZdenekCZE2274 QCC Ceske Budejovice
38IM Jurek, JosefCZE2269 SK Sokol Vysehrad
39FM Vrana, FrantisekCZE2267 SK Stare Mesto
40IM Freisler, PavelCZE2245 SK Kladno
41 Zeman, MatyasCZE2244 Sokol Tabor
42FM Liska, JiriCZE2236 1. Novoborsky SK
43FM Jedlicka, AlesCZE2236 2222 SK Polabiny
44FM Sobek, JaroslavCZE2232 Sachovy klub Karvina
45 Ludvik, TomasCZE2222 2222 SK Polabiny
46IM Babula, MilanCZE2204 TJ Vlcnov
47WIM Kanakova, NatalieCZE2202 Interchess
48FM Belunek, VladimirCZE2201 Tatran Litovel
49 Bulockin, MartinCZE2199 2222 SK Polabiny
50FM Bartos, JanCZE2178 Unichess
51 Horak, JanCZE2158 Region Panda
52 Havelka, OndrejCZE2156 Interchess
53 Bures, MartinCZE2150 Banik Havirov
54 Jun, RudolfCZE2138 TJ CHS Chotebor
55 Ockay, TomasCZE2131 SK Slavoj Poruba
56 Taus, MartinCZE2104 Beskydska sachova skola
57 Otruba, MarekCZE2103 Klub sachistu Ricany 1925
58 Holy, FilipCZE2096 TJ Bohemians Praha
59 Vanek, TomasCZE2095 SK Teplice
60 Kolar, StanislavCZE2091 SK Senov
61 Neumann, FilipCZE2076 SK Slavia Orlova
62 Valencik, JozefCZE2057 TJ Slovan Havirov
63 Didi, JanCZE2025 TJ Ostrava
64 Kana, PavelCZE2013 Sachovy klub Karvina
65 Koubova, Anna MarieCZE2005 Unichess
66 Malinovsky, PetrCZE2003 Lokomotiva Krnov
67 Vorisek, JakubCZE1991 TJ Spartak Vlasim
68 Pavlicek, LukasCZE1963 TJ Stefanydes Policka
 


 FIDE OPEN "A"FIDE
1 Sernecki, FranciszekPOL2295 MUKS MDK Środmieście Wrocław
2FM Matras, OndrejCZE2221 TJ Praha-Pankrac
3 Vesely, LiborCZE2214 SK Slavoj Poruba
4IM Chudinovskikh, Alexander MRUS2213 
5FM Ruzicka, PetrCZE2202 Tatra Koprivnice
6 Halldorsson, Jon ArniISL2163 Fjolnir
7FM Muzik, MartinCZE2160 Slezan Opava
8FM Shilov, SergejUKR2158 
9 Lys, JosefCZE2151 Sokol Brusperk
10 Janiszewski, MaciejPOL2145 KS DORS Ruda Śląska
11 Mica, MarekCZE2139 Beskydska sachova skola
12 Slepov, KyrylCZE2139 Jezdci Jundrov
13 Orzechowski, JacekPOL2139 Klub Szachowy SILESIA Raciborz
14FM Cempel, JaroslavCZE2127 SK Slavoj Poruba
15 Krajina, AlesCZE2126 Sachovy klub HM Ostrava
16 Mrva, MarekCZE2125 TJ Ostrava
17 Malicka, MariaPOL2118 Polonia Warszawa
18 Nehyba, MartinCZE2113 TJ Sokol Skalicka
19 Potomak, VladimirCZE2102 SK Slavoj Poruba
20 Vesely, MartinCZE2086 TJ Ostrava
21 Krejci, JanCZE2085 Tatran Litovel
22 Sieber, MartinCZE2080 SK Slavia Orlova
23 Reznicek, MarcelCZE2072 SKTP Hrabyne
24 Skola, MiroslavCZE2070 TJ Ostrava
25 Tuma, JanCZE2059 TJ CHS Chotebor
26 Chlevistan, JakubCZE2047 SK Slavoj Poruba
27 Hladik, JosefCZE2046 SK Vinohrady Brno
28 Kalinowska, ZuzannaPOL2046 MUKS Stoczek 45 Białystok
29 Boleslav, PetrCZE2032 1. Novoborsky SK
30 Meers, HubertPOL2031 UKS Hetman Koronny Trzebinia
31 Pavera, VitCZE2026 Orel Opava
32 Hladik, LumirCZE2019 Viktorie Bohumin
33 Gnojek, PetrCZE2016 Beskydska sachova skola
34 Zilinskas, VaidotasLTU2016 Drakonas
35 Frank, AdamCZE2015 Beskydska sachova skola
36 Laurincova, KristynaCZE2014 Beskydska sachova skola
37 Trybus, DanielPOL1998 
38 Stalmach, RichardCZE1991 Beskydska sachova skola
39 Dostal, RadimCZE1987 SK Slavoj Poruba
40 Pech, VaclavCZE1979 MKS Vyskov
41 Suchomelova, SimonaCZE1966 SK Svetla nad Sazavou
42 Oborny, TomasCZE1965 TJ Ostrava
43 Kucera, TomasCZE1961 SK TJ Dolni Benesov
44 Vicha, MarekCZE1960 SK Slavoj Poruba
45 Nguyen, Thai Dai VinhCZE1956 Interchess
46 Panek, BartoszPOL1947 UKS Ognisko Rydułtowy
47 Stehlik, JiriCZE1946 Sokol Kolin
48 Kubala, KarelCZE1943 Beskydska sachova skola
49 Ocko, DominikCZE1940 Interchess
50 Kocur, ValterCZE1937 SK TJ Dolni Benesov
51 Olsar, ZdenekCZE1936 SK Slavia Orlova
52 Gresova, ZuzanaCZE1936 Interchess
53 Kondula, LukasCZE1928 Sachovy klub Ostrava-Jih
54 Vermirovsky, VlastimilCZE1915 Tatra Koprivnice
55 Paseka, MatyasCZE1910 Beskydska sachova skola
56 Nytra, OndrejCZE1896 Beskydska sachova skola
57 Marinc, DamirSLO1892 SD Kocevje
58 Gemsa, PavelCZE1878 SK TJ Dolni Benesov
59 Bartos, KarelCZE1874 SK Bohemia Pardubice
60 Beranek, OndrejCZE1865 SK Svetla nad Sazavou
61 Szotkowski, DavidCZE1835 Interchess
62 Brousek, JiriCZE1835 TJ Sokol Valasska Bystrice
63 Hradsky, AlesCZE1818 Oddil sachu SK Prostejov
64 Krawczyk, FlawianPOL1776 SSz Strzybniczanka Tarnowskie Gory
65 Skiba, AleksandraPOL1773 MUKS MDK Środmieście Wrocław
66 Pawicka, MagdalenaPOL1744 MUKS MDK Środmieście Wrocław
 


 FIDE OPEN "B" (FIDE ELO < 2000)FIDE
1 Kozelsky, MarekCZE1999 SK Senov
2 Snyta, ZdenekCZE1998 SKTP Hrabyne
3 Sikora, MatousCZE1996 SK Slavia Orlova
4 Pardy, MartinCZE1984 Slezan Opava
5 Vicha, MartinCZE1979 Slezan Opava
6 Trombik, KarelCZE1971 Sachovy klub HM Ostrava
7 Kraus, FrantisekCZE1966 TJ Vendryne
8 Skocik, MarekCZE1961 SK Podluzan Prusanky
9 Binkowska, AgataPOL1953 UKS 21 Podlesie
10 Cujdik, JiriCZE1952 SK Stonava
11 Lipovsky, TomasCZE1949 Sokol Brusperk
12 Hanak, TomasCZE1947 Rychvaldsky spolek sachovy 1945
13 Briza, JiriCZE1925 Tatra Koprivnice
14 Borovicka, BohumilCZE1923 Tatra Koprivnice
15 Tvrdy, PetrCZE1922 Sokol Dobra
16 Samu, PavelCZE1917 TJ Ostrava
17 Keprt, PavelCZE1906 Sokol Dobra
18 Blecha, JosefCZE1901 Sokol Brusperk
19 Vizner, JaroslavCZE1900 Banik Havirov
20 Dvorak, VladimirCZE1884 SK ROSADA Prostejov
21 Geffert, MichalCZE1881 SK Senov
22 Heczko, RostislavCZE1880 TJ Vendryne
23 Bergloviec, JanCZE1876 SK POGO Budisov n/B.
24 Grepl, LukasCZE1873 Sokol Brusperk
25 Hrebicek, PetrCZE1873 Sachovy klub Bohnice
26 Kostal, OtakarCZE1867 Sachovy klub Ostrava-Jih
27 Pisa, VladimirCZE1862 SK U Freda Darkovicky
28 Blecha, ZdenekCZE1857 Sokol Brusperk
29 Micka, NorbertCZE1855 TJ Novy Jicin
30 Petrov, BogoljubCZE1854 SK Hostalkovice
31 Pavlicek, PetrCZE1853 Sachovy klub Loko Praha
32 Pekarek, AlesCZE1852 SK Slavia Orlova
33 Kania, DominikPOL1847 KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny
34 Stefanik, MarekCZE1846 TJ Ostrava
35 Maroszczyk, WieslawCZE1839 TZ Trinec
36 Cvik, StepanCZE1839 SK Senov
37 Jaros, BohumilCZE1834 Sachovy klub Ostrava-Jih
38 Mikulencak, JanCZE1825 SKTP Hrabyne
39 Travnicek, JaroslavCZE1817 TJ Sokol Morkovice
40 Pindjak, MichalCZE1816 TJ Fulnek
41 Jurecek, DanielCZE1811 Orel Opava
42 Balogh, MilanCZE1809 TJ Ostrava
43 Kusak, LubomirCZE1808 Sachovy klub Ostrava-Jih
44 Cubok, ZdenekCZE1806 SO TJ Sokol Mosty u Jablunkova
45 Lexa, VaclavCZE1805 TJ Sokol Praha-Vrsovice
46 Repak, JanCZE1803 TJ Ostrava
47 Tylecek, DrahomirCZE1802 TJ Ostrava
48 Kalveus, JanSWE1793 Malmo AS
49 Polak, RadimCZE1785 Viktorie Bohumin
50 Zemkova, KlaraCZE1785 Interchess
51 Ingason, SigurdurISL1779 Viking chess club
52 Chovanec, KarelCZE1774 SKTP Hrabyne
53 Stepanek, SvatoplukCZE1763 SK Sokol Vysehrad
54 Kacir, TomasCZE1762 TJ Dobratice
55 Kovacs, ViliamCZE1761 Orel Opava
56 Linhart, JaroslavCZE1760 TJ Jiskra Havlickuv Brod
57 Nespor, IvanCZE1756 SK Senov
58 Berka, LubosCZE1756 TJ Plzen Kosutka
59 Safarik, RomanCZE1753 Sokol Vitkovice
60 Krampol, VladimirCZE1751 SK Stonava
61 Petrov, NikolajCZE1749 SK Senov
62 Crha, BretislavCZE1749 Rychvaldsky spolek sachovy 1945
63 Otrubova, KristynaCZE1746 Klub sachistu Ricany 1925
64 Radecki, AdamPOL1744 UKS Ognisko Rydułtowy
65 Vlcek, AntoninCZE1744 TJ Vitkov
66 Mazurek, BartoszPOL1743 MUKS MDK Środmieście Wrocław
67 Gajda, RostislavCZE1739 TJ Ostrava
68 Ludvicek, JosefCZE1738 SK Borsice
69 Navratil, LadislavCZE1733 TJ Stefanydes Policka
70 Saforek, MichalCZE1728 Beskydska sachova skola
71 Plotecki, JanPOL1719 
72 Bartos, MichalCZE1719 SK TJ Dolni Benesov
73 Snopek, JiriCZE1719 Sachovy klub Ostrava-Jih
74 Bok, TomasCZE1710 Sokol Dobra
75 Badacova, IrenaCZE1709 TJ Respekt
76 Novak, BorivojCZE1709 T.J. Sokol Hranice
77 Golasovsky, JaroslavCZE1707 TJ Dobratice
78 Bartecek, LadislavCZE1704 Rychvaldsky spolek sachovy 1945
79 Rechtenberg, KarelCZE1703 Beskydska sachova skola
80 Fabian, ZdenekCZE1699 MKS Vyskov
81 Ruzicka, VaclavCZE1698 DDM Praha 6
82 Sebesta, PetrCZE1694 SK Slavia Orlova
83 Cyron, KarelCZE1692 SK Hostalkovice
84 Sysala, StanislavCZE1688 Beskydska sachova skola
85 Sebesta, JanCZE1688 SK Slavia Orlova
86 Gregurkova, NikolaCZE1686 Agentura 64 Grygov
87 Syrkiewicz, MichalPOL1665 UKS TSz Zieloni Zielonka
88 Kolarik, TomasCZE1660 SK Hostalkovice
89 Walak, JiriCZE1644 SK Retezarna
90 Brhlik, AntoninCZE1640 TJ Kavalier Sazava
91 Ramian, ZdenekCZE1631 Sachovy klub Ostrava-Jih
92 Simon, PetrCZE1630 TJ Lokomotiva Liberec
93 Romanek, ZdenekCZE1615 KH Zasova
94 Klabenes, PetrCZE1614 TJ CHS Chotebor
95 Fizer, MarekCZE1605 Interchess
96 Barcik, PeterCZE1591 Sachovy klub Ostrava-Jih
97 Gardian, AdamPOL1574 KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny
98 Wielgus, WojciechPOL1559 Akademia Szachowa Gliwice
99 Suchanek, PaulinaPOL1517 Klub Szachowy SILESIA Raciborz
100 Mlynek, StanislavCZE1450 SO U Lipy Male Hostice
101 Glacner, KarelCZE1450 SK Bystrc Oilers
102 Licka, DenisCZE1443 Beskydska sachova skola
103 Nguyen, Thai Dang ViCZE1416 Interchess
104 Kympergr, VojtechCZE1416 TJ Spartak Prerov
105 Cieply, KrzysztofPOL1403 UKS Baszta Wodzislaw
106 Bugaj, HannaPOL1401 UKS Ognisko Rydułtowy
107 Machura, JaroslavCZE1399 
108 Mrazek, RomanCZE1346 SK Slavia Orlova
109 Pirhala, LadislavCZE1328 Dynamo DP Ostrava
110 Kubiczek, MichalCZE1325 Sachova akademie Ostrava
111 Kasik, JosefCZE1758n Sokol Jakartovice
112 Navrat, RomanCZE1744n SK U Freda Darkovicky
 


 FIDE OPEN "C" (FIDE ELO < 1700)FIDE
1 Macura, JiriCZE1690 
2 Adamcik, BohdanCZE1680 Rychvaldsky spolek sachovy 1945
3 Kaczmarski, AndrzejPOL1669 
4 Cubok, MiroslavCZE1665 TJ Dobratice
5 Paseka, AlesCZE1664 Sokol Brusperk
6 Krupansky, JaromirCZE1653 Sachovy klub Pribram-Banik
7 Matlocha, LubomirCZE1647 SK Jesenik
8 Nisztuk, MichałPOL1633 Zryw
9 Klus, MilanCZE1626 TJ Dobratice
10 Bok, ZdenekCZE1622 Sokol Dobra
11 Filip, TomasCZE1617 HTJ Odra Ostrava
12 Rychtecky, PavelCZE1612 SK Teplarna Praha-Malesice
13 Carbol, OtmarCZE1601 Sokol Dobra
14 Klimes, JanCZE1591 SKTP Hrabyne
15 Buchta, BartolomejCZE1582 Beskydska sachova skola
16 Klima, MartinCZE1580 SO TJ Karolinka
17 Sumbera, AntoninCZE1570 Sachovy klub Ostrava-Jih
18 Obertan, MilanCZE1567 Dynamo DP Ostrava
19 Divis, JanCZE1565 SK Petrvald u NJ
20 Malina, RomanCZE1556 SK Slavoj Poruba
21 Vyvial, VaclavCZE1551 Beskydska sachova skola
22 Bagar, MiroslavCZE1531 Sokol Vitkovice
23 Kijonka, OndrejCZE1525 SK Slavia Orlova
24 Lavrisin, JanCZE1501 Sokol Dobra
25 Benes, JaroslavCZE1499 Slovan Ostrava
26 Kubik, RafalPOL1479 UKS Ognisko Rydułtowy
27 Sputowski, JakubPOL1477 AKS Mikołow
28 Lipus, DrahomirCZE1476 Rychvaldsky spolek sachovy 1945
29 Sieber, BohumilCZE1473 SK Slavia Orlova
30 Frank, MartinCZE1462 Beskydska sachova skola
31 Kubelka, JaroslavCZE1458 TJ Fulnek
32 Fizerova, LucieCZE1447 Interchess
33 Matusik, OndrejCZE1443 Beskydska sachova skola
34 Safarcik, MiroslavCZE1442 SK Hostalkovice
35 Cibulka, MichalCZE1436 Slezan Opava
36 Juracak, DavidCZE1423 Interchess
37 Sikora, PetrCZE1418 SO TJ Sokol Mosty u Jablunkova
38 Sudolsky, JanCZE1417 VOKD Poruba
39 Milfort, VaclavCZE1399 SK 1921 Zabreh
40 Lanca, Petr DavidCZE1395 Beskydska sachova skola
41 Chlevistan, JaromirCZE1393 VOKD Poruba
42 Licka, RadekCZE1388 Sachovy klub Ostrava-Jih
43 Gemsova, TerezaCZE1388 SK TJ Dolni Benesov
44 Janku, ViktorCZE1380 Dynamo DP Ostrava
45 Kanak, MatyasCZE1369 Interchess
46 Zmelty, DavidCZE1354 Beskydska sachova skola
47 Dibak, JanCZE1348 SK Hostalkovice
48 Gres, MichalCZE1317 Interchess
49 Kondys, PiotrPOL1305 Klub Szachowy SILESIA Raciborz
50 Zaniewski, MariuszPOL1303 RKS MAT Ruda Śląska
51 Havlicek, JiriCZE1302 TJ Slovan Havirov
52 Vicher, JanCZE1297 TJ Ostrava
53 Hruska, StanislavCZE1293 SK Senov
54 Zemek, AntoninCZE1251 Interchess
55 Oborny, StanislavCZE1203 TJ Ostrava
56 Ticha, SofieCZE1203 Beskydska sachova skola
57 Ostrowski, MichalPOL1185 
58 Buchtova, ViktorieCZE1160 Beskydska sachova skola
59 Bruckmann, Jan GregorCZE1155 SK Slavia Orlova
60 Vanek, JakubCZE1081 TJ Ostrava
61 Tomanec, SamuelCZE1080 SK Slavia Orlova
62 Micova, BarboraCZE1009 Beskydska sachova skola
63 Navrat, VladimirCZE1616n SK Slavoj Poruba
64 Sauman, PetrCZE1567n TJ Vitkov
65 Kazda, OndrejCZE1443n SK Slavoj Poruba
66 Kozusnik, ZbynekCZE1256n SK Pist
67 Krampla, JanCZE1256n VOKD Poruba
68 Sakaev, KonstantinCZE1250n TJ Ostrava
69 Navrat, VaclavCZE1182n SK Slavoj Poruba
70 Milek, TobiasCZE1119n Beskydska sachova skola
71 Prokop, MartinCZE1100n VOKD Poruba
72 Suchma, JakubCZE1099n TJ Ostrava
73 Matusik, PetrCZE1086n Beskydska sachova skola
74 Ticha, ValerieCZE1036n Beskydska sachova skola
75 Dracka, AlexanderSVK0 
76 Dubovy, MarekCZE0 Sachovy klub Bruntal
77 Friedl, MarekCZE0 Beskydska sachova skola
78 Friedlova, JanaCZE0 Beskydska sachova skola
79 Hubner, LukasCZE0 SK Slavoj Poruba
80 Kozusnikova, DanielaCZE0 Interchess
81 Piechnik, JakubCZE0 
82 Rucka, David LevCZE0 Beskydska sachova skola
 


 CZECH CHAMPIONSHIP AND FIDE OPEN - federations
1  Czech RepublicCZE291x 12 GM, 14 IM, 18 FM, 1 WGM, 1 WIM
2  IcelandISL2x 
3  LithuaniaLTU1x 
4  PolandPOL29x 
5  Russian FederationRUS1x 1 IM
6  SlovakiaSVK1x 
7  SloveniaSLO1x 
8  SwedenSWE1x 
9  UkraineUKR1x 1 FM
 328x 12 GM, 15 IM, 19 FM, 1 WGM, 1 WIM


 CZECH CHAMPIONSHIP AND FIDE OPEN - chessclubs
1  Beskydska sachova skola31x 3 IM
2  TJ Ostrava17x 1 FM
3  Interchess15x 1 WIM
4  SK Slavia Orlova13x 
5  SK Slavoj Poruba12x 1 FM
6  Sachovy klub Ostrava-Jih9x 
7  2222 SK Polabiny8x 2 GM, 1 IM, 1 FM, 1 WGM
8  1. Novoborsky SK7x 4 GM, 1 IM, 1 FM
9  SK Senov7x 
10  Sokol Brusperk6x 
11  Sokol Dobra6x 
12  Rychvaldsky spolek sachovy 19455x 
13  Sachovy klub HM Ostrava5x 2 IM, 1 FM
14  SK Hostalkovice5x 
15  SK TJ Dolni Benesov5x 
16  SKTP Hrabyne5x 
17  MUKS MDK Środmieście Wrocław4x 
18  Slezan Opava4x 1 FM
19  Tatra Koprivnice4x 1 FM
20  UKS Ognisko Rydułtowy4x 
21  Unichess4x 1 GM, 1 IM, 1 FM
22  VOKD Poruba4x 
23  Dynamo DP Ostrava3x 
24  Klub Szachowy SILESIA Raciborz3x 
25  Orel Opava3x 
26  QCC Ceske Budejovice3x 1 GM, 1 FM
27  SK Sokol Vysehrad3x 1 IM, 1 FM
28  TJ CHS Chotebor3x 
29  TJ Dobratice3x 
30  TJ Stefanydes Policka3x 1 FM
31  Banik Havirov2x 
32  Klub sachistu Ricany 19252x 
33  KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny2x 
34  MKS Vyskov2x 
35  Moravska Slavia Brno2x 1 GM, 1 FM
36  SK Podluzan Prusanky2x 
37  SK Stonava2x 
38  Sokol Vitkovice2x 
39  Sachovy klub Karvina2x 1 FM
40  SK JOLY Lysa nad Labem2x 2 GM
41  SK Svetla nad Sazavou2x 
42  SK Teplice2x 1 FM
43  SK U Freda Darkovicky2x 
44  SK ZIKUDA Turnov2x 1 GM, 1 IM
45  SO TJ Sokol Mosty u Jablunkova2x 
46  Tatran Litovel2x 1 FM
47  TJ Fulnek2x 
48  TJ Slovan Havirov2x 
49  TJ Vendryne2x 
50  TJ Vitkov2x 
51  Viktorie Bohumin2x 
   others 82x 5 IM, 4 FM
 328x 12 GM, 15 IM, 19 FM, 1 WGM, 1 WIM