TURNAJE
2023
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2023
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(3+4+11)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

14. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2007

26.4. – 27.4.2007 ... 2 propagační akce na Jiráskově nám. v centru Ostravy
28.4. – 6.5.2007 ..... 6 turnajů v Domu kultury města Ostravy

V roce 2007 se v rámci festivalu konal extrémně silný superturnaj 4 nejlepších šachistů Česka, Polska a Slovenska. Nové propagační šachové akce v centru Ostravy před začátkem festivalu přilákaly pozornost veřejnosti i médií. Dvou hlavních mezinárodních turnajů se zúčastnilo rekordních 220 šachistů ze 14 zemí. Nově byl zaveden online přenos vybraných šachových partií na Internetu a jejich živé komentování ostravským mezinárodním mistrem Lukášem Klímou v přísálí Domu kultury.

 
partie
zpravodajství
propozice
Simultánka
IM Klíma - NN ½
IM Klíma - NN ½
IM Klíma - NN ½
IM Klíma - NN ½
IM Klíma - NN ½
35 účastníků
 

Simultánní partie nejlepšího ostravského hráče mezinárodního mistra Lukáše Klímy na Jiráskově náměstí v centru Ostravy. Divácky atraktivní podívaná v centru města, kdy se zkušený mezinárodní mistr utkal na 25 šachovnicích zároveň s libovolnými vyzyvateli, se konala 2 dny před zahájením festivalu. Takovouto příležitost si nenechali ujít starší šachoví nadšenci stejně jako začínající šachisté z řad dětí a mládeže. Akce začala v 16h a trvala cca 3 hodiny.
Mistr za tuto dobu odehrál 35 partií, přičemž ve 30 z nich zvítězil a pouze pětkrát remizoval.

 
Hra naslepo
IM Klíma - Dočekalová ½
6 účastníků
 

Hra naslepo. I druhý den měli zájemci příležitost pokusit se porazit nejlepšího ostravského hráče mezinárodního mistra Lukáše Klímu na Jiráskově náměstí v centru Ostravy. Tentokrát hrál jen na jedné šachovnici ale se zavázanýma očima a celou partii si přehrával pouze ve své mysli. Zábavná forma propagace šachového mistrovství zaujala širokou veřejnost a lidé shromáždění kolem obřích zahradních šachů s napětím sledovali úsilí protivníků. Akce začala v 16h a trvala cca 2.5 hodiny. Mistr za tuto dobu odehrál 6 partií, přičemž pětkrát vyhrál a jednou remizoval.

 
GM superturnaj ø2631
1. GM Krasenkow
2. GM Movsesian
3. GM Hráček
4. GM Láznička
4 účastníci
tabulka
 

Nový organizační tým se rozhodl zvýšit prestiž ostravského festivalu. Ostrava ležící v blízkosti polských a slovenských hranic je ideálním místem pro setkání českých, slovenských a polských šachistů. Shlédnout mistrovská utkání nejlepších hráčů své země na velmistrovském superturnaji měli možnost všichni příznivci šachové hry. Pozvání na prestižní utkání hrané dvojkolově systémem každý s každým přijali: Michal Krasenkow (nejlepší hráč Polska), Sergei Movsesian (nejlepší hráč Slovenska), Zbyněk Hráček a Viktor Láznička (druhý a třetí nejlepší hráči České republiky).
Turnaj s průměrným ELO 2631 se stal nejsilnějším turnajem v historii České republiky. Partie velmistrů byly přenášeny na velkoplošné obrazovce v hracím sálu a na Internetu a v přísálí Domu kultury zároveň živě komentovány ostravským mezinárodním mistrem Lukášem Klímou. Velmistři se rovněž účastnili pozápasových analýz s ostatními šachisty. Během volného dne ve svém turnaji navštívili velmistři Movsesian a Hráček krajské líhně mladých šachistů v Orlové a ve Frýdku-Místku a sehráli simultánní partie proti místním talentům, přednesli krátkou přednášku a pobesedovali s šachisty. Simultánní partii proti vybraným VIP hostům sehrál tentýž den i velmistr Viktor Láznička.
Vítězem bojovného turnaje se stal polský velmistr Krasenkow.

   
FIDE Open
1. IM Sergeev7
2. FM Przybylski7
3. FM Žilka7
4. IM Urban7
5. IM Michenka
122 účastníků
tabulka
 

Do mezinárodního FIDE Openu se přihlásilo rekordních 122 šachistů ze 14 zemí, mezi nimi 3 velmistři a 15 mezinárodních mistrů.
Ve velmi vyrovnaném turnaji zvítězil ukrajinský mezinárodní mistr Vladimir Sergeev, před Wojciechem Przybylskim z Polska a Štěpánem Žilkou z Grygova, všichni se ziskem 7 bodů z 9 možných.

Živé komentování partií velmistrů vyvolalo velký zájem šachistů účastnících se festivalových turnajů i příznivců z řad veřejnosti. V přísálí Domu kultury byly promítány na velkoplošné obrazovce právě probíhající partie velmistrů a ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma tyto partie komentoval a analyzoval přímo s diváky.

   
   

Hned čtveřice mladých šachistů mohla dosáhnout na kýžené splnění normy mezinárodního mistra. Przybylski a Žilka sice skončili na stupních vítězů, nehráli však s dostatečným počtem titulovaných hráčů. Normu si tak z Ostravy odvezli pouze polští mladíci Gumula a Kolosowski.

Splnění norem pro získání titulu
IM:Daniel Gumula(JKsz MCKiS Jaworzno)FIDE 2373*1989
IM:Mateusz Kolosowski(Piatka Skierniewice)FIDE 2248*1992
   
Národní Open
1. Baroš
2. Rabatin
3. Hlubina7
4. Schoupal7
5. Petrov
98 účastníků
tabulka
 

Do Národního openu se přihlásilo 98 šachistů, z toho 6 ze zahraničí. Turnaj byl určen pouze pro hráče s národním elem menším než 2000 bodů.
Se ziskem 7½ bodů zvítězil díky lepšímu pomocnému hodnocení Zbyněk Baroš z TJ Fulneku před juniorem Jakubem Rabatinem z BŠŠ Frýdek-Místek. Na třetím místě se umístil porubský Pavel Hlubina se ziskem 7 bodů.

   
Bleskový turnaj
1. IM Maiorov6
2. Vyskočil6
3. FM Gumula
44 účastníků
 

44 šachistů se zúčastnilo v pondělí 30. dubna večerního bleskového turnaje, který se však díky mírnému zpoždění stal spíše turnajem nočním. Příčinou byl vynikající raut z restaurace Kartáč. Grilovaná kolena a křidýlka tak snad byla omluvou za čekání na start turnaje.
V turnaji zvítězil běloruský mezinárodní mistr Nikita Maiorov ziskem 6 bodů z 9 partií.

   
Turnaj v holanďanech
1. Novotný + IM Kantorík9
2. Očkay + Chlevišťan9
3. M.Sobek + Zwardoň7
14 účastníků
 

V pátek 2. května se konal večerní turnaj v holandských šachách, v němž zvítězilo československé duo šachistů: Michal Novotný a Marian Kantorík.

   
Dětský turnaj v rapidu
1. Vojtěch Zwardoň6
2. Dalibor Trapl6
3. Marek Týn
60 účastníků
 

Sobotní dětský turnaj v rapid šachu se hrál jako jeden turnaj, výsledky však byly hodnoceny dle věkových kategorií. Vítězové jednotlivých kategorií 1.-4. ročníky SŠ, 6.-9. ročníky ZŠ a 1.-5. ročníky ZŠ se paradoxně octli i na absolutních stupních vítězů. V konkurenci 60 dětí zvítězil Vojtěch Zwardoň z Karviné před ostravskými Daliborem Traplem a Markem Týnem.