TURNAJE
2024
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2024
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(19+11+17)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

15. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2008

24.4.2008 ............. propagační simultánka na Masarykově nám. v Ostravě
26.4. – 4.5.2008 ... 5 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Po dobu devíti dnů, od soboty 26. dubna až do neděle 4. května 2008, šachisté v ostravském Domu kultury zápolili ve dvou otevřených turnajích (FIDE a Národním openu), v bleskovém turnaji, v turnaji v holandských šachách a rovněž i děti a mládež v turnaji v rapid šachu.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Simultánka
IM Klíma - O.Týn0-1
IM Klíma - Byma ½
IM Klíma - Holiš ½
IM Klíma - Chrostek ½
IM Klíma - Marklus ½
40 účastníků
 

Ještě před samotným začátkem festivalu, ve čtvrtek 24. dubna 2008, obsadili šachisté na jeden den Masarykovo náměstí v centru Ostravy, kde se v simultánce na 26 šachovnicích zároveň proti soupeřům z řad veřejnosti předvedl ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma (mistr České republiky v sezóně 2007/2008 v soutěži družstev a trenér české ženské reprezentace).
Lukáš Klíma nakonec odehrál 40 partií, v nichž 35x zvítězil, 4x remízoval a jednou odešel poražen.

 
FIDE Open
1. IM Kravtsiv
2. GM Gleizerov7
3. GM Velička7
4. IM Urban7
5. IM Michenka
134 účastníků
tabulka
 

Do mezinárodního FIDE Openu se přihlásilo rekordních 134 šachistů z 12 zemí, mezi nimi mimo jiné i obhájce loňského vítězství velmistr Sergejev z Ukrajiny a čerstvý ostravský velmistr Velička, pro kterého to byl první turnaj na území ČR po úspěšném získání titulu velmistra a po jeho návratu z Portugalska, kde se věnoval trenérské činnosti.
Ve velmi vyrovnaném turnaji nakonec zvítězil mladý ukrajinský mezinárodní mistr Martyn Kravtsiv ziskem 7½ bodů z 9 možných. O půl bodu zpět zaostal nejvýše nasazený ruský velmistr Evgeny Gleizerov společně s třetím Petrem Veličkou a čtvrtým Klaudiuszem Urbanem z Polska. Loňský obhájce prvenství Vladimir Sergejev skončil až šestý se ziskem 6½ bodů.

Prvních šest partií každého kola FIDE Openu bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentovány ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

   
   

Velkým úspěchem zakončila turnaj FIDE Open patnáctiletá šachistka Karolína Olšarová z SK Slavie Orlová. Zisk šesti bodů jí zajistil splnění první normy na titul ženské mezinárodní mistryně.
Vítězného IM Kravtsiva bohužel nepříznivý los v posledním kole připravil o jinak jistou normu šachového velmistra.

Splnění norem pro získání titulu
IM:Adrian Panocki(GKSz Solny Zieleniewo)FIDE 2270*1990
WIM:Karolína Olšarová(SK Slavia Orlová)FIDE 2061*1993
WIM:Marlena Chlost(Pocztowiec Poznan)FIDE 2105*1983
   
Národní Open
1. J.Blecha8
2. K.Hasinski7
3. Premus
4. Lamper
5. Kondula
111 účastníků
tabulka
 

Do Národního openu se přihlásilo rovněž rekordně 111 šachistů, z toho 9 ze zahraničí. Turnaj byl určen pouze pro hráče s národním elem menším než 2000 bodů.
S náskokem celého bodu před svými pronásledovateli v něm zvítězil Josef Blecha z Fryčovic se ziskem 8 bodů z 9. Druhý se umístil Krystian Hasinski z polského Rybniku (7 bodů), na třetím místě pak junior Jan Premus ze Slezanu Opava se ziskem 6½ bodů.

   
Bleskový turnaj
1. GM Maník9
2. IM Kaňovský
3. IM Bernášek8
66 účastníků
tabulka
 

66 šachistů se zúčastnilo ve středu 30. dubna tradičního večerního bleskového turnaje, který se však díky mírnému zpoždění stal spíše turnajem nočním. Příčinou byl vynikající raut z restaurace Kartáč. Grilovaná kolena a křidýlka tak snad byla omluvou za čekání na start turnaje.
V turnaji nekompromisně zvítězil slovenský velmistr Mikuláš Maník ziskem 9 bodů z 11 partií.

   
Turnaj v holanďanech
1. Kudla + L.Veselý13
2. IM Klíma + IM Bernášek13
3. M.Novotný + Šváňa12
20 účastníků
 

V pátek 2. května se konal večerní turnaj v holandských šachách, v němž zvítězila dvojice mladých šachistů z VOKD Poruba: Richard Kudla a Libor Veselý.

   
Dětský turnaj v rapidu
1. Marek Týn6
2. Patrik Melzer
3. Lukáš Chrostek5
31 účastníků
tabulka
 

Sobotní dětský turnaj v rapid šachu vyhrál v konkurenci 31 dětí do 15 let Marek Týn ze Slovanu Havířov ziskem 6 bodů ze 7 partií, následovaný svým oddílovým kolegou Patrikem Melzerem s 5½ body a Lukášem Chrostkem z ŠK Petřkovice (5 bodů).

   
   

Zajímavým oživením šachového festivalu Ostravský koník 2008 bylo uspořádání výstavy známého českého karikaturisty, pana Miroslava Bartáka.
Pro výstavu nám bylo zapůjčeno 50 kusů karikatur s šachovou tématikou, z nichž většina byla veřejnosti představena vůbec poprvé.

Vystavené karikatury budou v brzké době vydány i knižně v publikaci a1-h9 nakladatelstvím SILVIO. Předmluvu ke knize napsal velmistr Vlastimil Hort.

 


Oficiální stanovisko organizátorů k partii Maník - Talla
Na základě podnětů z řad hráčů FIDE Openu jsme se museli začít zabývat podezřelým průběhem partie na šesté šachovnici devátého kola: GM Mikuláš Maník - IM Vladimír Talla.
Byla ustanovena námitková komise ve složení:
  - Marek Jelínek (ředitel festivalu),
  - GM Evgeny Gleizerov (nejvýše nasazený hráč ve FIDE Openu),
  - IM Jan Sikora-Lerch,
  - FM Neklan Vyskočil (oba šachisté se silným morálním kreditem, nezainteresovaní na výsledku partie),
která po shlédnutí partie a po vyslechnutí svědků jednomyslně konstatovala, že výsledek partie musel být domluven.
S odkazem na článek 12.1 mezinárodních pravidel šachu FIDE (hráči budou jednat tak, aby nepoškozovali dobré jméno šachové hry) se rozhodla postupovat podle článku 13.4 e) a odebrat Vladimíru Tallovi bod získaný v této partii.

Ředitel festivalu Marek Jelínek rovněž rozhodl, že uvedeným šachistům nebudou vyplaceny ceny z cenového fondu turnaje.


„Je mi nesmírně líto, že jsme si do našeho turnaje pozvali hráče, pro které je možnost získání finanční odměny nadřazena smyslu pro fair-play. Nebudu tolerovat domlouvání partií a tím poškozování nejen ostatních hráčů, ale i dobrého jména našeho festivalu. Náš organizační tým se snaží v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury navodit všem hráčům i přihlížejícím příjemný pocit šachové pohody a nepřeji si, aby šachisté od nás naopak odjížděli s pocitem, že si skupina ‘vyvolených’ může manipulovat s výsledky. Doufám, že letošní precedens bude i jasným vzkazem podobným chytrákům - nejezděte k nám!“

Marek Jelínek
ředitel festivalu