TURNAJE
2023
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2023
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(3+4+11)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

22. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2015

3.1. – 1.5.2015   ... grand-prix v rapidu
                               7 turnajů v různých městech Moravskoslezského kraje
9.4. – 24.4.2015 ... simultánní turné
                               7 simultánek v různých městech Moravskoslezského kraje
2.5. – 10.5.2015 ... 6 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje a má renomé jednoho z nejsilnějších českých turnajů. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Novinkou letošního ročníku bylo uspořádání akce Rapid tour Ostravský koník, což byla série sedmi turnajů v městech a obcích Moravskoslezského kraje v průběhu ledna až května 2015. Celkově jsme v turnajích zaregistrovali 719 účastníků.
Významný šachový festival je vynikající příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu, při sedmi simultánních akcích se postavilo známému ostravskému mezinárodnímu mistrovi Lukáši Klímovi celkem 101 soupeřů.
V hlavních festivalových turnajích, konaných v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury, se představilo 220 šachových profesionálů i amatérů z různých koutů republiky i ze zahraničí.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou pak turnaje v holandských šachách, v bleskovém šachu i turnaj v rapid šachu pro děti, kde jsme zaznamenali dalších 192 účastníků.
Celkem jsme na festivalových akcích zaznamenali rekordních 1232 účastníků.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Rapid tour
3.1.Bílovec
14.2.Rychvald
21.3.Havířov
4.4.Ostrava-Hrabůvka
11.4.Šenov
18.4.Bohuslavice
1.5.Ostrava       
 719 účastníků 
kompletní výsledky
 

Rapid tour byla novinkou letošního ročníku. Jedná se o kombinaci kvalitně a hojně obsazených turnajů s bohatou historií s nově vznikajícími turnaji v Moravskoslezském regionu. Jednotícím prvkem všech těchto turnajů byla snadná dostupnost z Ostravy posílená o unikátní šachový autobus zajišťující přepravu účastníků z Ostravy do dějiště turnaje a zpět.
Jarní část šachových soutěží tak byla obohacena o sobotní rapidy a šachisté mohli potrénovat své varianty před květnovým šachovým svátkem v Ostravě. Nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích celého rapid tour si vyhráli startovné zdarma do turnajů Ostravského koníka 2015.

V průběhu ledna až května 2015 jsme organizovali celkem 7 turnajů: v Bílovci, Bohuslavicích, Havířově, Ostravě, Ostravě-Hrabůvce, Rychvaldě a Šenově. Celkově jsme v součtu zaregistrovali 719 účastníků. Mezi nimi i nejlepšího současného českého šachistu – Davida Navaru.

 
Simultánní turné IM Klímy
9.4.Dobrá u FM10-7
16.4.Viktorie Bohumín10-3
17.4.TJ Ostrava14½-3½
20.4.Hrabyně17-4
22.4.Frýdek-Místek8-5
23.4.Karviná9½-½
24.4.Petřvald u NJ9-0
28.4.Masarykovo nám.
 101 účastníků78:23 
 

Simultánní turné je unikátní propagační akce pořádaná již popáté těsně před zahájením ostravského šachového festivalu. Ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma sehrál během čtyř dubnových týdnů na 7 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti. Závěrečná oblíbená simultánka pod širým nebem na Masarykově náměstí v Ostravě se bohužel kvůli nepřízni počasí neuskutečnila.
Celkem se Lukáš Klíma utkal se 101 soupeři s výsledným skóre 78:23 při 13 prohrách a 20 remízách. Úspěšnými soupeři byli:
Beseda, Mil.Čubok, Kozelský, Lys, Tvrdý ml., Závěšický (Dobrá u FM), Lamper (TJ Ostrava), Otisk, Rakús (Hrabyně), Kubík, Miča, Petrov, Štěpán (Frýdek-Místek).

Simultánní turné se setkává u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky je i možnost získat zdarma startovné do hlavních turnajů festivalu. O exhibicích pravidelně referoval nejčtenější šachový server nss.cz.

 
   

Hlavní festivalové turnaje jsou již tradičně rozděleny dle výkonnosti i věku startujících. Turnaje trvaly celkem 9 dnů, od soboty 2. května do neděle 10. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich 218 šachistů.

   
FIDE Open A
1. IM Plát
2. IM Šimáček
3. FM Malík
4. GM Kislinsky
5. IM Shkuran6
47 účastníků
tabulka
 

FIDE Open A je tradičně určen pro šachové profesionály a velmi silné šachisty, mezi 47 účastníky startoval 1 velmistr a 7 mezinárodních mistrů.
V turnaji zvítězil mladý třinecký mezinárodní mistr Vojtěch Plát před turnovským mistrem Pavlem Šimáčkem a Janem Malíkem z Ostravy.
10 partií každého kola bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentováno ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházeli poslechnout šachoví fanoušci.

 
FIDE Open B
1. Bražina8
2. Kozelský
3. Blecha Z.7
4. Horváth
5. Šrámek O.
132 účastníků
tabulka
 

FIDE Open B je určený pro amatérské šachisty a umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 132 účastníky zvítězil havířovský David Bražina před Markem Kozelským z Šenova a Zdeňkem Blechou z Brušperku.

 
FIDE Open C
1. Mačejovský7
2. Blecha J.7
3. Jamka
4. Bříza
5. Ludvíček6
39 účastníků
tabulka
 

FIDE Open C je určen pro veterány nad 60 let, kteří v rámci festivalu již popáté hráli samostatný turnaj. Zúčastnilo se 39 hráčů, zvítězil ostravský Igor Mačejovský, před Josefem Blechou z Brušperku a Břetislavem Jamkou z Ostravy.

 
   

Doplňkové festivalové turnaje jsou určeny jak pro účastníky hlavních festivalových turnajů, tak také pro návštěvníky festivalu, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit náročného devítidenního programu.

   
Turnaj v holanďanech
1. Kudla + Veselý L.
2. Očkay + Jelínek
3. Malík + Klíma
20 účastníků
tabulka
 

Večerní turnaj v holandských šachách se konal v pondělí 4. května. Jedná se o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají 2 dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeřovi na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. Při účasti 10 dvojic v turnaji se hrálo švýcarským systémem na 7 kol. V turnaji zvítězila ostravská dvojice Richard Kudla a Libor Veselý.

 
Dětský turnaj v rapidu
1. Kopec
2. Kopcová
3. Frolík6
84 účastníků
tabulka
 

Ve čtvrtek 7. května dopoledne přišli do ostravského domu kultury změřit své síly i ti nejmladší šachisté z ostravského regionu. Mezi 84 účastníky přeboru žáků ostravských škol v rapid šachu zvítězil jedenáctiletý Ladislav Kopec před svou starší sestrou Ludmilou a Vojtěchem Frolíkem.

   
Bleskový turnaj
1. IM Plát10
2. GM Kislinsky
3. IM Shkuran
48 účastníků
tabulka
 

Tradiční noční bleskový turnaj proběhl ve čtvrtek 7. května od 21:30 do 1:30. Jedenáctikolového turnaje se zúčastnilo 48 hráčů, mezi nimi 1 velmistr a 3 mezinárodní mistři. Trofej vybojoval mladý mezinárodní mistr Vojtěch Plát z Třince, který zvítězil před velmistrem Kislinskym a ukrajinským mistrem Shkuranem.

   
   

Doprovodná výstava v prostorách Domu kultury města Ostravy byla věnována momentkám z uspořádaných propagačních akcí v posledních ročnících ostravského festivalu. Výstava byla průběžně doplňována i o zcela nové fotografie / momentky z letošního ročníku.