GESCHICHTE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007

7 turnajů v různých městech Moravskoslezského kraje
9.4. – 24.4.2015 ... simultánní turné
                               7 simultánek v různých městech Moravskoslezského kraje
2.5. – 10.5.2015 ... 6 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje a má renomé jednoho z nejsilnějších českých turnajů. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Novinkou letošního ročníku bylo uspořádání akce Rapid tour Ostravský koník, což byla série sedmi turnajů v městech a obcích Moravskoslezského kraje v průběhu ledna až května 2015. Celkově jsme v turnajích zaregistrovali 719 účastníků.
Významný šachový festival je vynikající příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu, při sedmi simultánních akcích se postavilo známému ostravskému mezinárodnímu mistrovi Lukáši Klímovi celkem 101 soupeřů.
V hlavních festivalových turnajích, konaných v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury, se představilo 220 šachových profesionálů i amatérů z různých koutů republiky i ze zahraničí.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou pak turnaje v holandských šachách, v bleskovém šachu i turnaj v rapid šachu pro děti, kde jsme zaznamenali dalších 192 účastníků.
Celkem jsme na festivalových akcích zaznamenali rekordních 1232 účastníků.

kompletní výsledky

Rapid tour byla novinkou letošního ročníku. Jedná se o kombinaci kvalitně a hojně obsazených turnajů s bohatou historií s nově vznikajícími turnaji v Moravskoslezském regionu. Jednotícím prvkem všech těchto turnajů byla snadná dostupnost z Ostravy posílená o unikátní šachový autobus zajišťující přepravu účastníků z Ostravy do dějiště turnaje a zpět.
Jarní část šachových soutěží tak byla obohacena o sobotní rapidy a šachisté mohli potrénovat své varianty před květnovým šachovým svátkem v Ostravě. Nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích celého rapid tour si vyhráli startovné zdarma do turnajů Ostravského koníka 2015.

V průběhu ledna až května 2015 jsme organizovali celkem 7 turnajů: v Bílovci, Bohuslavicích, Havířově, Ostravě, Ostravě-Hrabůvce, Rychvaldě a Šenově. Celkově jsme v součtu zaregistrovali 719 účastníků. Mezi nimi i nejlepšího současného českého šachistu – Davida Navaru.

101 účastníků78:23

Simultánní turné je unikátní propagační akce pořádaná již popáté těsně před zahájením ostravského šachového festivalu. Ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma sehrál během čtyř dubnových týdnů na 7 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti. Závěrečná oblíbená simultánka pod širým nebem na Masarykově náměstí v Ostravě se bohužel kvůli nepřízni počasí neuskutečnila.
Celkem se Lukáš Klíma utkal se 101 soupeři s výsledným skóre 78:23 při 13 prohrách a 20 remízách. Úspěšnými soupeři byli:
Beseda, Mil.Čubok, Kozelský, Lys, Tvrdý ml., Závěšický (Dobrá u FM), Lamper (TJ Ostrava), Otisk, Rakús (Hrabyně), Kubík, Miča, Petrov, Štěpán (Frýdek-Místek).

Simultánní turné se setkává u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky je i možnost získat zdarma startovné do hlavních turnajů festivalu. O exhibicích pravidelně referoval nejčtenější šachový server nss.cz.

Hlavní festivalové turnaje jsou již tradičně rozděleny dle výkonnosti i věku startujících. Turnaje trvaly celkem 9 dnů, od soboty 2. května do neděle 10. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich 218 šachistů.

tabulka

FIDE Open A je tradičně určen pro šachové profesionály a velmi silné šachisty, mezi 47 účastníky startoval 1 velmistr a 7 mezinárodních mistrů.
V turnaji zvítězil mladý třinecký mezinárodní mistr Vojtěch Plát před turnovským mistrem Pavlem Šimáčkem a Janem Malíkem z Ostravy.
10 partií každého kola bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentováno ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházeli poslechnout šachoví fanoušci.

tabulka

FIDE Open B je určený pro amatérské šachisty a umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 132 účastníky zvítězil havířovský David Bražina před Markem Kozelským z Šenova a Zdeňkem Blechou z Brušperku.