TURNAJE
2023
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2023
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(73+80+117)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

16. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2009

29.4. - 30.4.2009 ... 2 propagační akce na Masarykově nám. v centru Ostravy
1.5. – 10.5.2009 .... 7 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Dvě propagační simultánky (z toho jedna naslepo) uvedly výjimečný ročník ostravského festivalu, kdy se podobně jako v roce 2007 uskutečnil superturnaj špičkových velmistrů. Šachisté na 10 dnů, od pátku 1. května až do neděle 10. května 2009, obsadili ostravský Dům kultury, aby zde sehráli skvěle obsazený turnaj v rapidu, dva hlavní otevřené turnaje (FIDE a Národní open), bleskový turnaj, turnaj v holandských šachách a dětský turnaj v rapid šachu.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Simultánka
IM Klíma - Chrostek0-1
IM Klíma - Macálka0-1
IM Klíma - Jaroš ½
IM Klíma - Kudrík ½
IM Klíma - Pektor ½
IM Klíma - Petrov ½
IM Klíma - Skočík ½
IM Klíma - Šafarčík ½
IM Klíma - M.Týn ½
37 účastníků
 

Masarykovo náměstí v centru Ostravy se ve středu 29. dubna 2009 stalo dějištěm simultánní partie jednoho z nejlepších ostravských šachistů, mezinárodního mistra Lukáše Klímy, proti soupeřům z řad veřejnosti na 29 šachovnicích zároveň. Pokud partie skončila dříve a byl další zájemce o hru s ostravským mistrem, začala se na šachovnici nová partie. Na úspěšné soupeře čekala malá odměna - propagační předměty ostravského šachového festivalu.
Za slunečného počasí a v pohodové atmosféře nakonec Lukáš Klíma odehrál 37 partií, v nichž 28x zvítězil, 7x remízoval a dvakrát odešel poražen.

 
Simultánka naslepo
IM Hausner - Frnka0-1
IM Hausner - Jaroš0-1
IM Hausner - Bagar ½
IM Hausner - Bražina ½
IM Hausner - Macálka ½
IM Hausner - Repák ½
IM Hausner - Vasiliadis ½
10 účastníků
 

I o den později, ve čtvrtek 30. dubna, ožilo Masarykovo náměstí šachovou akcí, simultánkou naslepo pražského mezinárodního mistra Ivana Hausnera. IM Hausner hrál se zavázanýma očima proti 10 soupeřům zároveň.
V těžkém boji nakonec dokázal 3x zvítězit při 5 remízách a 2 prohrách.

 
Turnaj v rapidu
1. GM Láznička8
2. GM Azarov7
3. GM Maiorov7
62 účastníků
tabulka
 

Volno ve státní svátek v pátek 1. května umožnilo uspořádat turnaj v rapid šachu, kterého se zúčastnila spousta šachistů přijíždějících na hlavní turnaje začínající v sobotu. Nejsilněji obsazený rapid turnaj v historii na území Moravskoslezského kraje (účastnilo se jej 5 velmistrů a 7 mezinárodních mistrů, průměrné ELO prvních deseti nasazených bylo 2497 bodů) skončil podle předpokladů vítězstvím velmistra Viktora Lázničky (8 bodů z 9 partií) před běloruskými velmistry Azarovem (7 bodů) a Maiorovem (7 bodů).

 
Ostrava - Rybnik
Rybnik28½
Ostrava11½
40 účastníků
tabulka
 

Den po začátku hlavních turnajů, v neděli 3. května, se konalo přátelské šachové utkání týmů z měst Ostravy a polského Rybniku. Týmy složené z deseti dospělých a deseti dětí sehrály dvě partie oběma barvami se svými soupeři. Ostraváci podcenili sílu týmu z Rybnika, který nakonec přijel veden tamním velmistrem Heberlou, a postavili slabší sestavu, která pak ostudně vysoko prohrála 11½-28½.

 
GM superturnaj ø2618
1.-2. GM Hráček
1.-2. GM Láznička
3.-4. GM Azarov
3.-4. GM Soćko
4 účastníci
tabulka
 

Největší ozdobou festivalu byl jednoznačně velmistrovský superturnaj, kterého se účastnili druhý a třetí nejlepší šachista České republiky (Zbyněk Hráček a Viktor Láznička), nejlepší polský šachista (Bartosz Soćko) a třetí nejlepší šachista Běloruska (Sergej Azarov). Velmistři hráli turnaj systémem každý s každým oběma barvami. Velmistři měli sice zakázané remízy do 30. tahu černého a i když průběh partií tomu často neodpovídal, přesto však nakonec většina remízou skončila.
Turnaj shodně vyhráli velmistři Hráček a Láznička, kteří jednou porazili Bělorusa Azarova a zbytek partií remízovali. Velmistr Soćko zůstal za očekáváním a s jednou prohrou a pěti remízami skončil s Azarovem na třetím až čtvrtém místě.

   
FIDE Open
1. IM Hausner7
2. GM Dziuba7
3. IM Warakomski
4. IM Kravtsiv
5. IM Bernášek
101 účastníků
tabulka
 

Do mezinárodního FIDE Openu se přihlásilo 101 šachistů z 11 zemí, mezi nimi 4 velmistři a 15 mezinárodních mistrů, mimo jiné i vítězové dvou předchozích ročníků, velmistr Sergejev a mezinárodní mistr Kravtsiv, oba z Ukrajiny. Ozdobou letošního turnaje byla účast paní Moniky Soćko (manželky velmistra Bartosze Soćka), jedné z pouze dvaceti žen na světě, které se podařilo získat titul mužského velmistra.
Po velmi vyrovnaném průběhu, kdy před posledním kolem mělo 7 hráčů stejný bodový zisk, zvítězil IM Ivan Hausner z Prahy před nejvýše nasazeným polským velmistrem Marcinem Dziubou a IM Tomaszem Warakomskim rovněž z Polska.

Prvních šest partií každého kola FIDE Openu a obě partie velmistrovského superturnaje byly přenášeny online na Internetu a na živo komentovány ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

   
   

Poprvé v historii ostravského šachového festivalu se někomu podařilo v otevřeném turnaji získat velmistrovskou normu. Svým skvělým výkonem si ji vybojoval vítěz turnaje, IM Ivan Hausner.
Velký úspěch slavil i ostravský šachista Jan Malík ze Slavoje Poruba, kdy mu zisk šesti bodů zajistil splnění první normy mezinárodního mistra. O velmistrovskou normu se v posledním kole připravil jinak výborně hrající IM Jan Bernášek, který nedokázal svou přivyhranou partii dovést do vítězného konce.

Splnění norem pro získání titulu
GM:Ivan Hausner(ŠK Mahrla Praha)FIDE 2392*1952
IM:Jacek Orzechowski(KS Silesia Racibórz)FIDE 2268*1965
IM:Jan Malík(ŠK Slavoj Poruba)FIDE 2203*1985
   
Národní Open
1. Premus8
2. Čubok7
3. Kubík7
4. Hasinski7
5. Plesník7
122 účastníků
tabulka
 

Do Národního openu se přihlásilo rekordních 122 šachistů, z toho 7 ze zahraničí. Turnaj byl určen pouze pro hráče s národním elem menším než 2000 bodů.
S náskokem celého bodu před čtveřicí svých pronásledovatelů v něm zvítězil šestnáctiletý Jan Premus ze Slezanu Opava se ziskem 8 bodů z 9. Druhý se umístil Milan Čubok z Comfortu Dobratice (7 bodů), na třetím místě pak teprve jedenáctiletý Michael Kubík z Beskydské šachové školy (rovněž 7 bodů). V turnaji bojoval i nejstarší účastník festivalových turnajů, 83-letý veterán pan Adolf Vaníček z TJ Mariánské Hory, který ziskem 6 bodů obsadil pěkné 13. místo.

   
Bleskový turnaj
1. GM Dziuba9
2. IM Stupak9
3. FM Břečka8
49 účastníků
tabulka
 

Tradiční noční bleskový turnaj spojený s rautem a sledováním zápasu českých hokejistů proběhl ve čtvrtek 7. května od 21:30 do 1:30. Turnaje se mimo jiné zúčastnili 3 velmistři (mezi nimi i účastník velmistrovského superturnaje Viktor Láznička) a 5 mezinárodních mistrů. Favorizovaný Láznička však nezvládl svou úlohu a se 4 prohrami obsadil až 8. místo. Cenný skalp třetího nejlepšího českého šachisty si může připsat hned dvojice ostravských šachistů Břečka a Malík. V turnaji nakonec díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil polský velmistr Marcin Dziuba.

   
Turnaj v holanďanech
1. M.Novotný + Šklíba15
2. Kudla + L.Veselý13
3. Trapl + Chlevišťan12½
20 účastníků
tabulka
 

Rovněž tradiční večerní turnaj v holandských šachách se konal o den později, v pátek 8. května. Turnaj si vybrala Česká televize (pořad V šachu) k natočení malého medailonku o této zábavné formě šachů ve dvojicích.
Přes početní převahu ostravských týmů v turnaji zvítězila dvojice neostravských borců Michal Novotný + Martin Šklíba.

   
Dětský turnaj v rapidu
1. Patrik Melzer
2. Marek Týn6
3. Marek Janoš5
24 účastníků
tabulka
 

Účast v sobotním dětském turnaji v rapid šachu byla ovlivněna 'dlouhým víkendem', kdy se turnaje konajícího se uprostřed třídenního volna zúčastnilo pouze 24 dětí ve věku do 15 let.
Stejně jako v roce 2008 zvítězilo duo šachistů ze Slovanu Havířov, jen tentokrát v opačném pořadí: první skončil Patrik Melzer se ziskem 6½ bodů ze 7 partií, druhý Marek Týn s 6 body, na třetím místě se umístil Marek Janoš z MSA Dolní Benešov (5 bodů).

   
   

Zajímavým oživením šachového festivalu Ostravský koník 2009 bylo uspořádání výstavy zvětšenin poštovních známek s tématikou prvních třinácti šachových mistrů světa ze sbírky pana Silvestara Žigera (www.silvio-chess.com).
Pan Žiger, který pro nás v roce 2008 připravil nádhernou výstavu karikatur s šachovou tématikou známého českého karikaturisty, pana Miroslava Bartáka, tentokrát na 53 výstavních panelech představil poštovní obálky, razítka a známky z 29 států světa zobrazující některého z prvních třinácti mistrů světa (končící Garri Kasparovem) či týkající se zápasů o tento titul.