TURNAJE
2023
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2023
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(73+80+117)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

17. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2010

27.4. – 28.4.2010 ... 2 propagační akce na Masarykově nám. v centru Ostravy
1.5. – 9.5.2010 ....... 5 turnajů a velmistr Hort v Domu kultury města Ostravy

Součástí ostravského festivalu, zařazeného mezi významné akce města Ostravy, bylo i otevřené Mistrovství České republiky mužů a žen pro rok 2010, ve kterém se obdivuhodným způsobem zhostil své role favorita nejlepší český hráč David Navara.
Společenskou událostí letošního ročníku se stala účast legendárního československého velmistra Vlastimila Horta, který sehrál VIP simultánku, pobesedoval s fanoušky na téma jeho setkání s šachovými mistry světa a ještě se i zapojil do živého komentování partií Mistrovství republiky.
Festivalových turnajů - MČR, FIDE Openu, turnaje v holandských šachách, bleskového turnaje a dětského turnaje v rapidu se zúčastnil rekordní počet 479 šachistů.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Simultánka
IM Klíma - Burda ½
IM Klíma - Byma ½
IM Klíma - Jaroš ½
IM Klíma - Kořínek ½
IM Klíma - Malík ½
IM Klíma - Repák ½
IM Klíma - Šafarčík ½
35 účastníků
 

Tradiční propagační akce pro veřejnost, simultánka s ostravským mezinárodním mistrem Lukášem Klímou, zahájila v úterý 27. dubna ostravský festival. Akce se mohli účastnit libovolní zájemci z řad veřejnosti, hrálo se na 29 šachovnicích zároveň, pokud partie skončila dříve a byl další zájemce o hru s ostravským mistrem, začala se na šachovnici nová partie. Úspěšní soupeři si odnesli hrníček s logem ostravského šachového festivalu.
Za slunečného počasí a zájmu kolemjdoucích nakonec Lukáš Klíma odehrál 35 partií, v nichž 28x zvítězil a 7x remízoval.

 
Hra naslepo
IM Klíma - Kudrík ½
4 účastníci
 

I o den později, ve středu 28. dubna, předvedl své umění ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma, tentokrát ve hře naslepo. IM Klíma hrál se zavázanýma očima vždy proti jednomu soupeři ze zájemců z řad veřejnosti. Po ukončení partie se rozehrála partie nová.
Hrály se nakonec jen 4 partie, Lukáš Klíma dokázal 3x zvítězit a 1x remízovat.

 
VIP simultánka
GM Hort - Hasinski0-1
GM Hort - Grzegorz ½
GM Hort - Tkadleček ½
GM Hort - Vícha ½
15 účastníků
 

Opravdovým svátkem pro ostravské šachisty se stala neděle 2. května 2010, kdy se na festivalu objevila československá šachová legenda, šestinásobný mistr Československa, trojnásobný mistr Německa, semifinalista turnaje kandidátů v roce 1977, velmistr Vlastimil Hort. Pan Hort odehrál simultánku proti VIP hostům a partnerům ostravského festivalu.
15 soupeřů si nakonec mohlo potřást rukou s legendárním velmistrem, který 11x zvítězil, 3x remízoval a 1x odešel poražen.

Velmistr Vlastimil Hort je nejen vynikající šachista, ale i oblíbený komentátor šachových partií a vtipný glosátor šachistů, jejich návyků a šachové kultury vůbec - jeho přednáška na téma „Jak jsem se utkával se světovými šampióny“ zcela zaplnila přísálí ostravského Domu kultury nadšenými posluchači. V následujících dnech pak pan Hort ještě s Lukášem Klímou spolukomentoval partie účastníků letošního MČR.

 
Mistrovství ČR
1. GM Navara
2. GM Polák
3. IM Šimáček
4. GM Hráček
5. IM Bernášek
---
31. WGM Němcová5
34. WIM Sikorová5
35. WIM Havlíková5
94 účastníků
tabulka
 

Otevřeného mistrovství České republiky mužů a žen se mohli zúčastnit pouze šachisté registrovaní pod hlavičkou české šachové federace a s výkonností minimálně 2200 FIDE ELO. Pořadatelé připustili několik výjimek, a tak se celkem turnaje zúčastnilo 94 šachistů, mezi nimi 15 velmistrů, 22 mezinárodních mistrů, 1 velmistryně a 5 mezinárodních mistryň. Z první desítky nejlepších současných českých šachistů chyběli pouze tři (druhý Láznička, sedmý Oral a devátý Jansa). Ozdobou letošního mistrovství byla účast velmistra Davida Navary, dlouhodobé české šachové jedničky, aktuálně 24. hráče světa.

David Navara odehrál vynikající turnaj, kdy si díky osmi výhrám zajistil vítězství již po osmém kole. Ostatní hráči pak již soupeřili pouze o další místa v turnajové tabulce. Právě díky remíze s Navarou v posledním kole si stříbrnou medaili zajistil Tomáš Polák, bronzovou medaili pak loňský mistr ČR, Pavel Šimáček. Ženy hrály svůj turnaj dohromady s muži a o mistrovském titulu rozhodovalo jejich závěrečné umístění v celkové tabulce turnaje. Mistryní republiky se stala díky lepšímu pomocnému hodnocení velmistryně Kateřina Němcová před mistryněmi Sikorovou a Havlíkovou.

Rekordních osmnáct(!) partií každého kola otevřeného Mistrovství České republiky a první 2 partie FIDE Openu bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentováno ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

 


   

V silně obsazeném turnaji byly velké šance pro nadějné juniory na získání norem pro mezinárodní tituly, nakonec se to podařilo jen dvěma.

Splnění norem pro získání titulu
IM:Cyril Ponížil(ŠK Zlín)FIDE 2392*1991
WGM:Kristýna Havlíková(ŠK Sokol Klatovy)FIDE 2251*1992
   
FIDE Open
1. Matuszewski
2. Pazderski
3. FM Čempel7
4. WIM Borošová7
5. Orzechowski7
203 účastníků
tabulka
 

Do mezinárodního FIDE Openu se přihlásilo 203 šachistů z 5 zemí, mezi nimi jen 1 mezinárodní mistr a 1 mezinárodní mistryně. Důvodem byl jednak nižší cenový fond, pak i skutečnost, že titulování hráči nedostali žádné podmínky. Velký počet účastníků předznamenal to, že ani vysoký bodový zisk nemusí stačit na slušné turnajové umístění.
První dvě místa si vzájemnou remízou v posledním kole zajistili dva polští šachisté, Michal Matuszewski a a Ziemowit Pazderski, oba se ziskem 7½ bodů. Na třetím místě se umístil známý ostravský šachista Jaroslav Čempel (7 bodů).

   
Turnaj v holanďanech
1. M.Novotný + Šklíba14
2. Malík + O.Hladík12½
3. Zwardoň + Novosadová11
20 účastníků
tabulka
 

Tradiční večerní turnaj v holandských šachách se konal v úterý 4. května. V ostravské variantě této zábavné formy šachů, kdy se dosazované figury nesmějí stavět přímo do matu, se opět nepodařilo ostravským týmům předstihnout pardubickou dvojici Michal Novotný + Martin Šklíba, která tak obhájila své prvenství z roku 2009.

   
Bleskový turnaj
1. FM Roško9
2. IM Žilka
3. IM Plát8
82 účastníků
tabulka
 

Rovněž tradiční noční bleskový turnaj spojený s rautem proběhl v pátek 7. května od 21:30 do 1:30. Turnaje se mimo jiné zúčastnil 1 velmistr a 5 mezinárodních mistrů.
V jedenáctikolovém turnaji od počátku dominoval pardubický Luboš Roško, který si tak jako první odnesl krásnou trofej určenou pro vítěze ostravských turnajů.

   
Dětský turnaj v rapidu
1. Natálka Kaňáková
2. Adam Lisowski
3. Dominik Ramík
26 účastníků
tabulka
 

Sobotní sedmikolový dětský turnaj v rapid šachu byl určen jen dětem do 15 let, kterých se zúčastnilo celkem 26, z toho 7 dívek.
V turnaji přesvědčivě zvítězila Natálka Kaňáková z Beskydské šachové školy ziskem 6½ bodů ze 7 partií před Adamem Lisowským z polského Rybniku a Dominikem Ramíkem z Beskydské šachové školy, oba 5½ bodů.

   
   

Ostravský šachový festival byl již tradičně doprovázen výstavou s šachovou tématikou. Po výstavě karikatur s šachovou tématikou známého českého karikaturisty Miroslava Bartáka v roce 2008 a výstavě zvětšenin poštovních známek s tématikou prvních třinácti šachových mistrů světa v roce 2009, byla k právě probíhajícímu MČR uspořádána tématicky spřízněná výstava mistrů samostatné České republiky od roku 1993 spolu s ukázkami jejich partií.