TURNAJE
2024
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2024
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(70+94+82)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

23. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2016

2.1. – 23.4.2016   ... grand-prix v rapidu
                               8 turnajů v různých městech Moravskoslezského kraje
14.4. – 28.4.2016 ... simultánní turné
                               4 simultánky v různých městech Moravskoslezského kraje
30.4. – 8.5.2016 ... 7 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje a má renomé jednoho z nejsilnějších českých turnajů. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Stejně jako v loňském roce jsme uspořádali akci Rapid tour Ostravský koník, což byla série osmi turnajů v městech a obcích Moravskoslezského kraje v průběhu ledna až dubna 2016. Celkově jsme v turnajích zaregistrovali 932 účastníků.
Významný šachový festival je vynikající příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu. Při čtyřech simultánních akcích se postavilo známému ostravskému mezinárodnímu mistrovi Lukáši Klímovi celkem 85 soupeřů. Mimořádným zážitkem pro řadu šachistů i fanoušků z řad veřejnosti se rovněž stala projekce filmu Pawn Sacrifice o životě amerického šachového velmistra Bobbyho Fischera s navazující přednáškou k tématu jeho zápasu o titul mistra světa v roce 1972 v Reykjavíku proti ruskému šampionu Borisi Spasskému na pozadí studené války.
V hlavních festivalových turnajích (včetně prestižního otevřeného Mistrovství České republiky), konaných v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury, se představilo rekordních 325 šachových profesionálů i amatérů z různých koutů republiky i ze zahraničí.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou pak turnaje v holandských šachách, v bleskovém šachu i turnaj v rapid šachu pro děti, kde jsme zaznamenali dalších 214 účastníků.
Celkem jsme na festivalových akcích zaznamenali rekordních 1556 účastníků.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Rapid tour
2.1.Bílovec
20.2.Frýdek-Místek
27.2.Ostrava-Hrabůvka
12.3.Petřvald
19.3.Havířov
2.4.Bohuslavice
9.4.Ostrava-Polanka       
23.4.Šenov
 719 účastníků 
kompletní výsledky
 

Rapid tour pořádáme od roku 2015. Jedná se o kombinaci kvalitně a hojně obsazených turnajů s bohatou historií s nově vznikajícími turnaji v Moravskoslezském regionu. Jednotícím prvkem všech těchto turnajů je snadná dostupnost z Ostravy posílená o unikátní šachový autobus zajišťující přepravu účastníků z Ostravy do dějiště turnaje a zpět.
Jarní část šachových soutěží tak byla obohacena o sobotní rapidy a šachisté mohli potrénovat své varianty před květnovým šachovým svátkem v Ostravě. Nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích celého rapid tour si vyhráli startovné zdarma do turnajů Ostravského koníka 2016.

V průběhu ledna až dubna 2016 jsme organizovali celkem 8 turnajů: v Bílovci, Bohuslavicích, Frýdku-Místku, Havířově, Ostravě-Hrabůvce, Ostravě-Polance nad Odrou, Petřvaldě a Šenově. Celkově jsme v součtu zaregistrovali 932 účastníků.

 
Simultánní turné IM Klímy
14.4.Viktorie Bohumín13½-5½
19.4.Hrabyně14½-2½
21.4.Dobrá u FM13-7
28.4.Ostrava - DKMO23-6
 85 účastníků64:21 
 

Simultánní turné je unikátní propagační akce pořádaná již pošesté těsně před zahájením ostravského šachového festivalu. Ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma sehrál během dvou dubnových týdnů na 4 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti. Závěrečná oblíbená simultánka pod širým nebem byla přesunuta z tradičního Masarykova náměstí v Ostravě před Dům kultury města Ostravy, díky čemuž se lépe podařilo odprezentovat blížící se šachový festival.
Celkem se Lukáš Klíma utkal se 85 soupeři s výsledným skóre 64:21 při 12 prohrách a 18 remízách. Úspěšnými soupeři byli:
Adamčík, Sikora, V.Šrámek (Bohumín), Byma, Šnyta (Hrabyně), Bebek, Beseda, Kuchař, Závěšický (Dobrá u FM), Čempel, Kozelský, Lys (Ostrava)

Simultánní turné se setkává u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky je i možnost získat zdarma startovné do hlavních turnajů festivalu. O exhibicích pravidelně referoval nejčtenější šachový server nss.cz.

 
   

Hlavní festivalové turnaje jsou již tradičně rozděleny dle výkonnosti startujících. Turnaje se konaly ve společenském sále Domu kultury města Ostravy, trvaly celkem 9 dnů, od soboty 30. dubna do neděle 8. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich rekordních 325 šachistů všech věkových kategorií.

   
Mistrovství ČR
1. IM Plát7
2. GM Žilka
3. IM Rašík
4. GM Polák6
5. FM Caletka6
70 účastníků
tabulka
 

Otevřeného mistrovství České republiky mužů a žen se mohli zúčastnit pouze šachisté registrovaní pod hlavičkou české šachové federace s výkonností minimálně 2100 FIDE ELO. Turnaje se zúčastnilo 70 šachistů, mezi nimi 15 velmistrů, 12 mezinárodních mistrů, 4 velmistryně a 2 mezinárodní mistryně. Turnaje se bohužel nemohla zúčastnit trojice našich nejlepších šachistů, protože vzápětí po turnaji se konalo Mistrovství Evropy, kde se museli zhostit svých reprezentačních povinností. To dalo příležitost ostatním vynikajícím českým šachistům soupeřit o nejvyšší mety.
Skvělým finišem si titul mistra republiky zajistil teprve dvaadvacetiletý nadějný český mistr Vojtěch Plát z Prostějova, před novoborským velmistrem Žilkou a ostravským mistrem Rašíkem. V témže turnaji si titul mistryně ČR vybojovala domestikovaná velmistryně Joana Worek před velmistryněmi Rodshtein z Orlové a Sikorovou z Třince.
Všechny partie Mistrovství České republiky byly přenášeny online na Internetu a na živo komentovány ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

 
FIDE Open A
1. Swicarz7
2. IM Vesselovsky
3. IM Chudinovskikh
4. Zylka
5. FM Fiřt
66 účastníků
tabulka
 

FIDE Open A byl určen pro šachové profesionály a velmi silné šachisty, mezi 66 účastníky ze 3 zemí startovali 2 mezinárodní mistři.
V turnaji zvítězil polský šachista Maciej Swicarz, před frýdecko-místeckým mistrem Vesselovským a ruským mistrem Chudinovským.

 
FIDE Open B
1. Dostál P.7
2. Walica7
3. Sobek M.7
4. Hastík7
5. Beluská7
113 účastníků
tabulka
 

FIDE Open B je určený pro výkonnostně slabší šachisty a umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 113 účastníky zvítězil ostravský Petr Dostál před Walicou z Orlové a Sobkem z Karviné.

 
FIDE Open C
1. Binkowska8
2. Diviš7
3. Matějka7
4. Gajda6
5. Bíža6
76 účastníků
tabulka
 

FIDE Open C, určený pro amatérské a začínající šachisty, byl novinkou letošního festivalu. I relativně slabší šachisté si tak mohli zasoutěžit o velmi zajímavé ceny. Turnaje se zúčastnilo se 76 hráčů, Zvítězila polská juniorka Agata Binkowska před Divišem z Petřvaldu u Nového Jičína a Matějkou z Orlové.

Že se šachy dají hrát od útlého mládí až do pokročilého věku dokazuje účast sedmiletého šachisty Antonína Zemka z Frýdku-Místku a 86-ti letého Drahomíra Urbance z Petřvaldu, kteří se oba účastnili turnaje FIDE Open C a dokonce se spolu utkali hned v prvním kole turnaje.

 
 

Filmová projekce amerického filmu Pawn Sacrifice o životě šachového mistra světa Bobbyho Fischera vrcholící byla příjemným zpestřením náročného šachového programu. V šesti dnech jsme uspořádali 18 filmových projekcí. Nejzajímavějším tématem z Fischerova života byl bezesporu legendární zápasu o titul mistra světa odehrávající se v Reykjavíku v roce 1972. Američan Bobby Fischer a Rus Boris Spasský sehráli zápas, který vstoupil do dějin šachu i studené války.

Uvedení historických souvislostí spolu s rozborem a analýzou jednotlivých šachových partií se věnovala navazující přednáška slovenského velmistra Igora Štohla.

 
   

Doplňkové festivalové turnaje jsou určeny jak pro účastníky hlavních festivalových turnajů, tak také pro návštěvníky festivalu, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit náročného devítidenního programu.

   
Turnaj v holanďanech
1. Zwardoň + Plát
2. Kudla + Veselý
3. Malík + Klíma
20 účastníků
tabulka
 

Večerní turnaj v holandských šachách se konal v pondělí 2. května. Jedná se o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají 2 dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeřovi na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. Při účasti 10 dvojic v turnaji zvítězila dvojice mladých mezinárodních mistrů Zwardoň-Plát.

 
Přebor ZŠ 1-2
1. Molin6
2. Bednář6
3. Přibyl5
27 účastníků
tabulka
Přebor ZŠ 3-5
1. Kubiczek
2. Knettig
3. Sedláček6
57 účastníků
tabulka
Přebor ZŠ 6-9
1. Kopcová7
2. Kopec6
3. Valčikevič5
34 účastníků
tabulka
Přebor SŠ 1-4
1. Horváth
2. Kaňák
3. Nytra5
20 účastníků
tabulka
 

Přebor žáků ostravských škol se uskutečnil ve čtvrtek 5. května dopoledne, kdy přišli do ostravského domu kultury změřit své síly i ti nejmladší šachisté z ostravského regionu. Při rekordní účasti 138 mladých šachistů se hrály čtyři samostatné turnaje dle věku účastníků. V jednotlivých turnajích zvítězili Tomáš Molin ze ZŠ Proskovice v kategorii 1.-2. třída, Michal Kubiczek ze ZŠ Bulharská v kategorii 3.-5. třída, Ludmila Kopcová z gymnázia Hrabůvka v kategorii 6.-9. třída a Tomáš Horváth ze SPŠ Vítkovice v kategorii SŠ.

   
Bleskový turnaj
1. GM Michalík10
2. IM Plát
3. IM Zwardoň8
56 účastníků
tabulka
 

Tradiční noční bleskový turnaj proběhl v pátek 6. května od 21:30 do 1:30. Jedenáctikolového turnaje se zúčastnilo 56 hráčů, mezi nimi 3 velmistři a 4 mezinárodní mistři. Trofej vybojoval naturalizovaný velmistr Peter Michalík, před prostějovským mistrem Plátem a karvinským mistrem Zwardoněm.

   
   

Doprovodná výstava v prostorách Domu kultury města Ostravy byla věnována karikaturám karvinského šachového nestora Lubomíra Zimnioka, který ztvárnil většinu hrajících mistrů, a jehož kresby dotvářely slavnostní atmosféru aktuálního mistrovství.