TURNAJE
2023
ČASOVÝ
PROGRAM
VKLADY
CENOVÝ FOND
UBYTOVÁNÍ
STRAVOVÁNÍ
RAPID TOUR
2023
OSTRAVA!!!REGISTRACE ÚČASTNÍCI
(73+80+117)
HISTORIE
FESTIVALU
PARTNEŘI SIMULTÁNNÍ
TOUR
KONTAKTY
HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007
 

24. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2017

7.1. – 22.4.2017   ... grand-prix v rapidu
                               8 turnajů v různých městech Moravskoslezského kraje
4.4. – 27.4.2017 ... simultánní turné
                               7 simultánek v různých městech Moravskoslezského kraje
29.4. – 7.5.2017 ... 9 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje a má renomé jednoho z nejsilnějších českých turnajů. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Stejně jako v loňském roce jsme uspořádali akci Rapid tour Ostravský koník, což byla série osmi turnajů v městech a obcích Moravskoslezského kraje v průběhu ledna až dubna 2017. Celkově jsme v turnajích zaregistrovali 947 účastníků.
Významný šachový festival je vynikající příležitostí k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu. V letošním roce jsme angažovali aktuálního mistra České republiky z roku 2016 – čerstvého velmistra Vojtěcha Pláta, mladou naději českého šachu. Při sedmi simultánních akcích se utkal celkem s 124 soupeři, přičemž jen třikrát odešel poražen.
V hlavních festivalových turnajích (včetně prestižního otevřeného Mistrovství České republiky), konaných v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury, se představilo 283 šachových profesionálů i amatérů z různých koutů republiky i ze zahraničí.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou pak turnaje v holandských šachách, v bleskovém šachu i turnaj v rapid šachu pro děti, kde jsme zaznamenali dalších 179 účastníků.
Celkem jsme na festivalových akcích zaznamenali 1533 účastníků.

 
fotogalerie
partie
zpravodajství
propozice
Rapid tour
7.1.Bílovec
4.2.Rychvald
18.2.Ostrava-Hrabůvka
4.3.Ostrava-Polanka       
25.3.Havířov
1.4.Petřvald
8.4.Šenov
22.4.Bohuslavice
 947 účastníků 
kompletní výsledky
 

Rapid tour pořádáme od roku 2015. Jedná se o kombinaci kvalitně a hojně obsazených turnajů s bohatou historií s nově vznikajícími turnaji v Moravskoslezském regionu. Jednotícím prvkem všech těchto turnajů je snadná dostupnost z Ostravy posílená o unikátní šachový autobus zajišťující přepravu účastníků z Ostravy do dějiště turnaje a zpět.
Jarní část šachových soutěží tak byla obohacena o sobotní rapidy a šachisté mohli potrénovat své varianty před květnovým šachovým svátkem v Ostravě. Nejlepší hráči v jednotlivých kategoriích celého rapid tour si vyhráli startovné zdarma do turnajů Ostravského koníka 2017.

V průběhu ledna až dubna 2017 jsme organizovali celkem 8 turnajů: v Bílovci, Bohuslavicích, Havířově, Ostravě-Hrabůvce, Ostravě-Polance nad Odrou, Petřvaldě, Rychvaldě a Šenově. Celkově jsme v součtu zaregistrovali 947 účastníků.

 
Simultánní turné IM Pláta
4.4.Hrabyně13-1
18.4.Opava16½-1½
20.4.Bohumín15½-1½
21.4.Dobrá u FM14-2
25.4.Frýdek-Místek16-1
26.4.Karviná17-2
27.4.Ostrava - DKMO19-4
 124 účastníků111:13 
 

Simultánní turné je unikátní propagační akce pořádaná již posedmé těsně před zahájením ostravského šachového festivalu. V letošním roce jsme angažovali aktuálního mistra České republiky z roku 2016 – čerstvého velmistra Vojtěcha Pláta, mladou naději českého šachu. Vojtěch Plát sehrál během tří dubnových týdnů na 7 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti. Závěrečná oblíbená simultánka pod širým nebem konaná před Domem kultury města Ostravy byla z důvodu deště přesunuta do vestibulu Domu kultury.
Celkem se Vojtěch Plát utkal s 124 soupeři, přičemž jen třikrát odešel poražen. Úspěšnými soupeři byli:
Švec (Hrabyně), V.Šrámek (Bohumín), N.Petrov (Ostrava)

Simultánní turné se setkává u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky je i možnost získat zdarma startovné do hlavních turnajů festivalu. O exhibicích pravidelně referoval nejčtenější šachový server nss.cz.

 
   

Hlavní festivalové turnaje jsou již tradičně rozděleny dle výkonnosti startujících. Turnaje se konaly ve společenském sále Domu kultury města Ostravy, trvaly celkem 9 dnů, od soboty 29. dubna do neděle 7. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich 283 šachistů všech věkových kategorií.

   
Mistrovství ČR
1. GM Navara
2. GM Hráček
3. GM Štoček
4. GM Velička6
5. IM Nguyen6
58 účastníků
tabulka
 

Otevřeného mistrovství České republiky mužů a žen se mohli zúčastnit pouze šachisté registrovaní pod hlavičkou české šachové federace s výkonností minimálně 2100 FIDE ELO. Turnaje se zúčastnilo 58 šachistů, mezi nimi 13 velmistrů, 13 mezinárodních mistrů, 2 velmistryně a 2 mezinárodní mistryně.
Pražský velmistr David Navara, který je aktuálně 23. na světovém šachovém žebříčku, opět nenechal nikoho na pochybách, kdo je dlouhodobě nejlepším českým šachistou, a získal již svůj osmý titul mistra České republiky. V turnaji získal o celý bod více než další medailisté, stříbrný velmistr Hráček z Uherského Hradiště a bronzový velmistr Štoček z Ostrova u Karlových Varů.
V témže turnaji si titul mistryně ČR vybojovala pražská mistryně Kristýna Havlíková před mistryní Olšarovou z Orlové a velmistryní Sikorovou z Třince.
Všechny partie Mistrovství České republiky byly přenášeny online na Internetu a na živo komentovány ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

 
FIDE Open A
1. FM Zylka8
2. IM Vesselovsky7
3. Bilcewski
4. Kula6
5. Koziol6
60 účastníků
tabulka
 

FIDE Open A byl určen pro šachové profesionály a velmi silné šachisty, mezi 60 účastníky z 5 zemí startovali 2 mezinárodní mistři.
V turnaji zvítězil polský šachista Stanislaw Zylka, před frýdecko-místeckým mistrem Vesselovským a Bilcewskim z Polska.

 
FIDE Open B
1. Cieslak P.
2. Kozelský
3. Bříza
4. Miča
5. Staněk
95 účastníků
tabulka
 

FIDE Open B je určený pro výkonnostně slabší šachisty a umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 95 účastníky z 5 zemí zvítězil polský junior Patrycjusz Cieslak před Kozelským z Šenova a seniorem Břízou z Kopřivnice.

 
FIDE Open C
1. Rychtecký8
2. Židek
3. Oborný
4. Macura
5. Šebesta
70 účastníků
tabulka
 

FIDE Open C, určený pro amatérské a začínající šachisty, je od loňského roku novinkou letošního festivalu. Turnaje se zúčastnilo se 70 hráčů, Zvítězil pražský senior Pavel Rychtecký před frýdecko-místeckým juniorem Židkem a ostravským juniorem Oborným.

Že se šachy dají hrát od útlého mládí až do pokročilého věku dokazuje účast sedmiletého šachisty Arjuna Bharadwaje z Indie a 84 letého ostravského šachisty Jana Sudolského, kteří se oba účastnili turnaje FIDE Open C.

 
   

Doplňkové festivalové turnaje jsou určeny jak pro účastníky hlavních festivalových turnajů, tak také pro návštěvníky festivalu, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit náročného devítidenního programu.

   
Bleskový turnaj
1. IM Plát10
2. IM Zwardoň9
3. FM Bharadwaj8
50 účastníků
tabulka
 

Tradiční noční bleskový turnaj proběhl v neděli 30. dubna od 21:30 do 1:30. Jedenáctikolového turnaje se zúčastnilo 50 hráčů, mezi nimi 1 velmistr a 3 mezinárodní mistři. Trofej vybojoval prostějovský mistr Plát před karvinským mistrem Zwardoněm a teprve dvanáctiletým Dhanushem Bharadwajem z Indie.

   
Přebor ZŠ 1-2
1. Vaněk7
2. Balogh
3. Šuchma
28 účastníků
tabulka
Přebor ZŠ 3-5
1. Kubiczek
2. Skopal6
3. Zeman6
54 účastníků
tabulka
Přebor ZŠ 6-9
1. Kopec
2. Šumský6
3. Miklosz5
29 účastníků
tabulka
 

Přebor žáků ostravských škol se uskutečnil ve čtvrtek 4. května dopoledne, kdy přišli do ostravského domu kultury změřit své síly i ti nejmladší šachisté z ostravského regionu. Při účasti 111 mladých šachistů se hrály tři samostatné turnaje dle věku účastníků. V jednotlivých turnajích zvítězili Jakub Vaněk ze ZŠ Zelená v kategorii 1.-2. třída, Michal Kubiczek ze ZŠ Bulharská v kategorii 3.-5. třída a Ladislav Kopec ze ZŠ Dvorského v kategorii 6.-9. třída.

   
Turnaj v holanďanech
1. Jezbera + Krása
2. Zwardoň + Plát
3. Kudla + Veselý
18 účastníků
tabulka
 

Večerní turnaj v holandských šachách se konal v pátek 5. května od 21:30. Jedná se o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají 2 dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeřovi na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. Při účasti 9 dvojic v turnaji zvítězila dvojice specialistů na tento typ turnaje – Jezbera a Krása z Hradce Králové.

 
   

Doprovodná výstava v prostorách Domu kultury města Ostravy byla věnována historii všech propagačních akcí konaných v průběhu ostravského šachového festivalu v posledních deseti letech.