HISTORIE   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011   |   2010   |   2009   |   2008   |   2007

20. ročník mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník 2013

4.4. – 25.4.2013 ... 10 propagačních akcí v městech Moravskoslezského kraje
26.4. – 28.4.2013 ... finále extraligy v Domu kultury města Ostravy
27.4. – 5.5.2013 ..... 6 turnajů v Domu kultury města Ostravy

Mezinárodní šachový festival Ostravský koník je každoročně největší šachovou událostí na území Moravskoslezského kraje. Do reprezentativních prostor ostravského Domu kultury se sjíždějí šachisté z různých koutů naší republiky i ze zahraničí, aby zde změřili síly se svými soupeři a nechali se pohltit zdejší šachovou atmosférou.
Šachový festival Ostravský koník, to nejsou jen šachové turnaje, ale na rozdíl od mnoha jiných festivalů / turnajů v České republice se snažíme využít příležitosti konání této akce k propagaci šachu v našem regionu. Simultánní turné po městech a obcích Moravskoslezského kraje se pro mnohé šachové fanoušky stalo oblíbeným předkrmem ostravského festivalu, turné vyvrcholilo tradiční simultánkou na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
Exkluzivním zážitkem pro většinu moravskoslezských šachistů se stalo finále extraligy soutěže družstev, které se konalo souběžně s otevřenými turnaji ve stejných prostorách Domu kultury. Návštěvníci tak mohli na vlastní oči sledovat hru stovky nejlepších šachistů působících v českých soutěžích, kromě českých velmistrů (Navara, Láznička, Hráček...) se přijely představit desítky velmistrů ze zahraničí (Movsesian, Najer, Sasikiran, Širov...)
Hlavní mezinárodní turnaje byly rozdělené podle výkonnosti šachistů na turnaj pro profesionály spolu se silnějšími šachisty a turnaj pro amatérské šachisty, veteráni nad 60 let si mohli zahrát svůj vlastní turnaj.
Tradičním doplňkem ostravského šachového festivalu jsou turnaje v holandských šachách a turnaje ve zrychleném šachu, kde se smazávají výkonnostní rozdíly mezi šachisty v důsledku menšího času na rozmyšlenou, nebo i turnaje či partie jen tak pro radost.
Festivalových akcí se aktivně zúčastnilo 626 šachistů.

133½:39½

Simultánní turné je unikátní propagační akce, kdy ostravský mezinárodní mistr Lukáš Klíma sehrál během čtyř dubnových týdnů na 10 místech Moravskoslezského kraje simultánní produkci proti místním šachistům či zájemcům z řad veřejnosti.
Celkem se utkal se 173 soupeři s výsledným skóre 133½:39½ při 18 prohrách a 43 remízách. Úspěšnými soupeři byli:
V.Šrámek (Bohumín), Beseda, Lys, Slanina, Tvrdý ml., Weissmann, Závěšický (Dobrá), Košťál (Mariánské Hory), Byma, Šnyta (Hrabyně), Křenek, Marciňa, Štěpán (Frýdek-Místek), Radecki, M.Sobek (Karviná), Sommer (Velké Sedlo), Petrov, Tyleček (Masarykovo nám.)

Simultánní turné se setkalo u šachové veřejnosti s velkým ohlasem, významnou motivací pro mistrovy protivníky byla i možnost získat zdarma startovné do hlavních turnajů festivalu. O exhibicích denně referoval nejčtenější šachový server nss.cz, zpráva a fotografie z akce na Masarykově náměstí se tradičně objevila na první straně Moravskoslezského Deníku.

Hlavní festivalové turnaje byly v letošním ročníku rozděleny dle výkonnosti i věku startujících. Turnaje trvaly celkem 9 dnů, od soboty 27. dubna do neděle 5. května, kdy každý den se hrálo jedno turnajové kolo, a zúčastnilo se jich 245 šachistů z 9 zemí.

tabulka

FIDE Open A je tradičně určen pro šachové profesionály a velmi silné šachisty, mezi 70 účastníky startovali 2 velmistři a 10 mezinárodních mistrů.
V turnaji zvítězil ukrajinský velmistr Simantsev před lotyšským mistrem Berzinshem a mistrem Doležalem z Prahy.

tabulka

FIDE Open B, určený pro amatérské šachisty, umožňuje i relativně slabším šachistům soutěžit o zajímavé ceny. Mezi 133 účastníky zvítězil Byma z Velké Polomi před Dvořákem z Prostějova a teprve dvacetiletým Valenčíkem z Havířova.

tabulka

Veteráni nad 60 let hráli samostatný turnaj FIDE Open C, kterého se zúčastnilo 42 hráčů. Nekompromisně v něm zvítězil mezinárodní mistr Dobrovolský z Šenova před novojičínským Papánem a ostravským Jamkou.

Všechny partie turnaje FIDE Open A a prvních 12 partií turnaje FIDE Open B bylo přenášeno online na Internetu a na živo komentováno ostravským mezinárodním mistrem Klímou v přísálí Domu kultury, kde si ho denně přicházelo poslechnout až 100 zájemců o šachovou hru.

Finále extraligové soutěže družstev bylo největším lákadlem letošního ročníku. Kromě extraligového trojkola se prakticky nedá vidět na jednom místě kompletní českou špičku a k tomu ještě desítku cizích hráčů s ratingem 2600+! Hlavními hvězdami letošní soutěže pak bylo šest borců širší světové špičky s ratingem nad 2700: Ruslan Ponomarjov, Radoslaw Wojtaszek, Alexej Širov, David Navara, Anton Korobov a Nikita Vitiugov. Titul republikového šampióna obhájilo družstvo Nového Boru.

Doplňkové festivalové turnaje jsou určeny jak pro účastníky hlavních festivalových turnajů, tak také pro návštěvníky festivalu, kteří se z různých důvodů nemohli zúčastnit náročného devítidenního programu.

Bleskový turnaj
1. FM Kočiščák
2. GM Simantsev
3. FM Minko8
40 účastníků
tabulka

Tradiční noční bleskový turnaj proběhl v úterý 30. dubna. Trofej si odvezl frýdecko-místecký talent Kočiščák, který zvítězil před ukrajinským velmistrem Simantsevem a moskevským Minkem.

Turnaj v holanďanech
1. Krása + Jezbera
2. Adámek + L.Veselý
3. Zwardoň + Novosadová
26 účastníků
tabulka

Rovněž tradiční večerní turnaj v holandských šachách se konal v pátek 3. května. Jedná se o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají 2 dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeřovi na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. V turnaji zvítězili mistři republiky v této kategorii - Jezbera a Krása z Hradce Králové.

Dětský turnaj v rapidu
1. Kopcová
2. Gemsa
3. Kopec
37 účastníků
tabulka

V sobotu 4. května dopoledne přišli do ostravského domu kultury změřit své síly i ti nejmladší šachisté z ostravského regionu. Mezi 37 účastníky dětského turnaje v rapid šachu zvítězila dvanáctiletá Ludmila Kopcová z Ostravy před Pavlem Gemsou z Dolního Benešova a svým bratrem Ladislavem Kopcem.

Doprovodná výstava v prostorách Domu kultury města Ostravy byla věnována devadesátému výročí slavného šachového turnaje Moravská Ostrava 1923, který se konal při příležitosti živnostenské a průmyslové výstavy za účasti špičkových velmistrů té doby. V turnaji zvítězil exmistr světa Dr. Emanuel Lasker.